MEB, erken çocukluk eğitimini uluslararası arenada ele alacak

MEB, erken çocukluk eğitimini uluslararası arenada ele alacak

Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye'de okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında faaliyete geçirilen çalışmalara bir bir yenisini daha ekledi. 2023 Erken Çocukluk Eğitimi Vizyonu'nu ele alacağı 'Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi' düzenleyecek.

MEB, erken çocukluk eğitimini uluslararası arenada ele alacak - UNICEF iş birliğinde, 9-10 Şubat'ta İstanbul'da 'Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi' gerçekleştirilecek. Son yıllarda en öncelikli eğitim politikaları arasında yer alan okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve niteliği artırılması amacıyla hayata geçirilecek çalışmalara bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Zirveye birçok ülkenin eğitim bakanları katılacak. Erken çocukluk eğitiminde erişim, kalite ve kapsayıcılık alanlarında çalışmaları bulunan akademisyenler, uluslararası kuruluş ve STK temsilcileri ile eğitim uzmanlarının katılacağı zirvede, açılış töreni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis'in katılımıyla gerçekleştirilecek.

Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi kapsamındaki ilk panel, Bakan Özer moderatörlüğünde diğer ülkelerden gelen eğitim bakanlarının katılımıyla 'Erken Çocukluk Eğitimi Politikaları' teması bağlamında düzenlenecek.

Zirvedenin diğer panelleri ise 'Erken Çocukluk Eğitiminde Fırsat Eşitliği Bağlamında Erişim ve Finansman' ile 'Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Kapsayıcılık' başlıkları üzerinde konunun uzmanı akademisyenlerin katılımıyla yapılacak.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, zirveye ilişkin değerlendirmesinde, 'Bakanlık olarak öncelik verdiğimiz eğitim politikalardan biri de eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi amacıyla okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve niteliğinin artırılmasıdır çünkü eğitimde fırsat eşitliği, tüm eğitim sistemlerin temelini oluşturuyor. Biz Bakanlık olarak son bir yıl içinde okul öncesi eğitim kademesindeki okullaşma oranını OECD ortalamasına çıkarmak için 3 bin yeni anaokulu hedefiyle yola çıktık. Biz yola çıktığımız zaman Türkiye genelinde sadece 2 bin 782 anaokulu vardı ve henüz bir yıl tamamlanmadan 6 bin 4 anaokulu kapasitesini oluşturduk. Böylece üç yaşta okullaşma oranını yüzde 9'dan yüzde 16'ya, dört yaşta yüzde 16 olan okullaşma oranını yüzde 37'ye, beş yaşta yüzde 65 olan okullaşma oranını da yüzde 99'a ulaştırdık. Bu bağlamda İstanbul'da düzenleyeceğimiz Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi, dünya ülkeleriyle tecrübe paylaşımında bulunacağımız bir zirve olacak.' ifadelerini kullandı.

egitim.jpg

Okul öncesi eğitimde elde edilen tecrübeleri dünyayla paylaşma imkanı bulunurken, erken çocukluk eğitiminde ışık tutacak deneyimlerden de istifade edilecek.