1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı
MEB, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı

MEB, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, Muğla Olgunlaşma Enstitüsünün usta öğretici sınavı hakkındaki iddialarla ilgili inceleme-soruşturma başlatıldığını bildirdi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Muğla Olgunlaşma Enstitüsünün usta öğretici sınavı hakkındaki iddialarla ilgili inceleme-soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Muğla Olgunlaşma Enstitüsünün 'usta öğretici sınavı' hakkında kamuoyu gündemine gelen iddialarla ilgili bakanlığımız maarif müfettişleri tarafından inceleme/soruşturma başlatılmış olup süreç devam etmektedir." ifadelerine yer verildi.

AVAZTÜRK GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın ölüme götüren sürece dair AVAZTÜRK’ün dün yayınladığı haberin yankıları sürerken, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘torpil baskısını’ ortaya koyan yeni deliller ortaya çıktı.

AVAZTÜRK’ün ulaştığı belgelere göre; ‘aşırı stresten kaynaklı kalp krizi’ sonrası hayatını kaybeden Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdeyi Baş, 4 Eylül 2020 günü Muğla Menteşe Kaymakamlığına yazdığı şikayet dilekçesinde, kendisine uygulanan torpil baskısını tek tek anlatmış ve bu baskıları “hayatına kastetmek” olarak nitelendirmiş.

Merhum Hüdayi Baş, Muğla Menteşe Kaymakamlığına, 04.09.2020 tarih ve 44886064-663.07-E.12133203 sayılı ‘Şikayet’ konulu dilekçesinde,Usta Öğrenci Alımı ile ilgili kendisine uygulanan baskıları ve sergilenmek istenen hukuksuzlukları tek tek anlatmış. Söz konusu dilekçede, hakkaniyet çizgisinde kalma çabasının Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından engellenmek istendiğini anlatmış.

Üzerindeki baskılar üzerine aşırı strese bağlı kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hayati Baş, Kaymakamlığa yazdığı dilekçede şu ifadeleri kullanmış:

“Bir yılı aşkı süredir. Muğla Olgunlaşma Enstitüsünde Müdür olarak görev yapmaktayım. Bu süredeki çalışmalarımız başarıyla devam etmiştir.

Yeni öğretim yılında çalışacak olan Usta Öğretici alımı için kurumumuzca duyurular yapıldı. Uygulamalı sınavlar için komisyonlar belirlenip alanında yeterli öğretmenler görevlendirildi. Sınavlarda komisyon başkanı olarak İl Milli Eğitim Müdürü tarafından İlçe Şube Müdürü Muammer Cihan yasal olmayan şekilde görevlendirildi. (İlgi a. Yönetmeliğin 37. maddesi) Ayrıca komisyon başkanı yapılan sınavlar esnasında kurumumuza çok az uğrayıp gitmiştir. Defalarca uyardığım halde imzalarını bile atmamıştır. Bu durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirdiğim halde sonuç değişmemiştir.

Yapılan sınavlar eşit şartlarda ve adilane yapılmıştır. Titizlikle yapılan değerlendirmeler sonucunda hak edenler belirlenmiştir. Usta Öğretici alımı için yaptığımız bu sınav sonuç listesini hazırlayıp yayınlamamız gerektiği halde İl Milli Eğitim Müdürü tarafından elime sınava girip başarılı olamayanların da olduğu başka bir liste verildi. Ve bu kişileri almak zorunda olduğum söylendi. İtiraz ettiğim halde ısrar tehditlerle devam etti. Yaşadığım bu durumdan çok rahatsızlık duydum ve işin içinden nasıl çıkacağımı bilemediğim için Genel Müdürümüze durumu anlattım. Bana bizzat Genel Müdürümüzün kendisi hem mesaj atarak hem de arayarak yardımcı oldu. Yaptığımın doğru olduğunu ve arkamda olduklarını ifade etti. Listenin yayınlanması gereken gün olan 21.08.2020 saat 22.00 gibi Genel Müdürümüzün talimatıyla yayınladım.

24.08.2020 günü İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre beni makamına çağırıp listeyi kaldırmam konusunda baskı yaptı. Kendi verdiği listeyi işleme koymadığım takdirde istifa etmem gerektiğini söyledi. Üzerimdeki bu baskı ve üzüntüler sebebiyle tansiyonum yükseldiği için baygınlık geçirmişim ve hastaneye kaldırmışlar. Bunu fırsat bilen İl Milli Eğitim Şube Müdürü kurumumuzun müdür yardımcısını tehdit ederek listeyi kaldırtmıştır. Hayatıma kasteden bu davranışlar halen devam etmektedir. Ayrıca Bakanlık onaylı müdürlük kararnamem geldiği ve bana tebliğ edilmediği halde bir de iptal etmek için bakanlığa girişimde bulunulmuştur. Ben adil olmayı, ve kul hakkı yememeyi zamanın en iyi polislerinden biri olan rahmetli babamdan öğrendim ve kimsenin bunu değiştirmesine izin veremem.

Hakkaniyetle ölçülmüş ve değerlendirilmiş bir liste oluştuğu için bu ülkenin bir yöneticisi olarak gurur duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ifade ettiği bize Hz. Ömer gibi yöneticiler lazım, görüşünden hareketle ben liderimizi takip ediyorum. Bu güzel ülkeye zarar veren, yönetmelikleri, usulü hiçe sayan yöneticilerin yollarını reddediyorum.

Bu nedenle 657 Sayılı DMK’nun 21. Maddesi gereğince Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında şikâyette bulunuyorum ve

Bakanlık Müfettişlerimizce olayın soruşturmasını talep ediyorum;

Gereğini arz ederim.”

Üzerindeki baskılara daha fazla dayanamayıp kalp krizi geçiren ve bu sebeple de hayatını kaybeden Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Hüdayi Baş’ın, Menteşe Kaymakamlığına yazdığı şikayet dilekçesinde bahsettiği gibi Usta Öğretici sınav sonuçlarına müdahale edilmek ve başarı elde edemeyenlerin listeye yazılmak istendiğini bu sebeple listenin yayınlanmasının engellendiğini Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük’e WhatsApp üzerinden aktardığı, Yusuf Büyük’ün de cevaben, ‘uygundur yayımla hocam, kim hak ettiyse o girsin, ben arkandayım, genel müdürümüzün talimatı de’ ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Olgunlaşma Enstitüsü’nün merhum müdürü Hüdayi Baş’ın, Genel Müdür Büyük’ün bu desteği üzerine hakkaniyet ölçüsünde kazanan Usta Öğretici sınav sonuçlarını internet sitesinden yayınladığı, bunun üzerine Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 31 Ağustos 2020 günü yazdığı yazı ile çeşitli bahaneler uydurarak duyurunun kaldırılmasını talep ettiği görüldü.

Aynı süre zarfında İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin, Hüdayi Baş’ı makama davet ederek listeyi değiştirmesi baskısı yaptığı, aksi halde istifa etmesini istediği, bu baskı sonrasında fenalaşan Hüdayi Baş’ın hastaneye kaldırılırken, o hastanedeyken Müdür Yardımcısına baskı yapılarak sınav sonuçlarının internet sitesinden kaldırıldığı öğrenildi.

AVAZTÜRK’ün ulaştığı tüm adayların sınav evrakları ile sınav sonuç belgelerinin Bakanlığa da gönderildiği öğrenildi.

İŞTE BAŞ'IN MUĞLA MENTEŞE KAYMAKAMLIĞINA YAZDIĞI ŞİKAYET KONULU DİLEKÇE

1-365.jpg

BAŞARISIZ ADAYLAR EKLENEREK DEĞİŞTİRİLMEK İSTENEN USTA ÖĞRETİCİ SINAV SONUÇ BELGESİ

2-200.jpg3-113.jpg

MENTEŞE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN SINAVC SONUÇ İLANININ KALDIRILMASI TALEP YAZISI

4-048.jpg

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.