Meral Abla’dan el ense turları! Görüş günleri başladı...

Meral Abla’dan el ense turları! Görüş günleri başladı...

MHP'li muhalifler de yol ayrımına geldi. Referandum sürecinde kurulan suni birliktelik, yerini hesaplara bıraktı. MHP'den ihraç edilen adaylardan Meral Akşener, el ense turlarına başladı. Bu haftayı Ankara'da geçirme kararı alan Akşener, muhatapları ile

MHP'li muhalifler de yol ayrımına geldi. Referandum sürecinde kurulan suni birliktelik, yerini hesaplara bıraktı. MHP'den ihraç edilen  adaylardan Meral Akşener, el ense turlarına başladı. Bu haftayı Ankara'da geçirme kararı alan Akşener, muhatapları ile yaptığı görüşmelerde  yeni parti önerisi yapmak yerine genel değerlendirmede bulunmakla yetindi.

MHP DE YOL BİTTİ

Meral Akşener’in Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı ziyaret etmesinin ardından cuma akşamı ittifak yaptığı o isimlerden Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ile İncek'te bir araya geldi. Baş başa gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmede referandum sonuçları ile ilgili bilinen tezlerini yineleyen Akşener, ilk kez MHP'ye dönüş umudu olmadığını ve bir yol ayrımına geldiğini anlattı. Ancak Akşener, gelecekteki yol haritası ve yeni parti konusunda ise bir değerlendirme yapmadı.

BİRBİRLERİYLE GÖRÜŞECEKLER

Bu arada Akşener, Özdağ'ın ardından adaylardan  Koray Aydın ve Sinan Ogan ile de  ayrı ayrı görüşmeler yapacağı ifade edildi. Akşener'in yanı sıra diğer adaylarında aynı şekilde teke tek görüşmelerini bu hafta içinde tamamlamayı planladığı kaydedildi. 4 ismin ortak toplantı yaparak, gelecek ile ilgili kamuoyuna bilgilendirme yapıp yapmayacakları sorusu ise ortada kaldı.

MHP KURULTAYI ÖNE ALINACAK

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 21 Mayıs'ta 39 il kongresini yapma kararı da muhaliflerin hesaplarını gözden geçirmelerine yol açtı. MHP Lideri Bahçeli'nin olağan kurultayı 2018 yılının kasım ayında yapılacağını açıklamasana rağmen, referandumun ardından ilçe ve il kurultaylarını hızla tamamlaması muhaliflerin kafalarını karıştırdı. Yapılan yorumlarda MHP olağan kurultayının Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirilebileceği ve kasım ayında da Türkiye'nin genel seçime gidebileceği görüşü öne çıktı.

CHP HESABI

Ayrıca Akşener'in yeni parti arayışları ile ilgili adresler de birer birer elenmeye başladı. DYP ve ANAVATAN adları elenirken, Akşener'in DP'nin başına geçme olasılığı arttı. Sıfırdan yeni bir parti kurmak yerine DP'yi tercih etmeye sıcak bakan Akşener'in CHP'de yaşanan kriz ile ilgili de hesaplar yapmaya başladığı öğrenildi. CHP'den ayrılacak bazı isimlerin DP çatı altına gelmeye sıcak bakmama olasılığını değerlendiren Akşener'in bu partinin adını değiştirmeyi de tartıştığı kaydedildi. 

AVAZTURK/Kürşat Türkdoğan