Meral Hanım’ın “CİN”liği

Meral Hanım’ın “CİN”liği

Yusuf Halaçoğlu’nun liste dışı kalması İyi Parti’de infial yarattı. İP Genel Başkanı Meral Akşener’in konu ile ilgili yaptığı açıklama ise gülümsemelere yol açtı.

İyi Parti’nin milletvekili aday listeleri açıklandığında ortalık karıştı. İyi Parti Kurucular Kurulu üyesi ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun liste dışı kalması önce şaşkınlık sonra da tepkileri beraberinde getirdi.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

İP’in santralı açılan tepki telefonları nedeniyle kilitlenirken, istifa açıklamaları ile kriz zirve yaptı. İP Genel Başkanı Meral Akşener ve parti yönetimi başlangıçta sessiz kalmayı tercih ederken, sonrasında açıklama yapmak zorunda kaldı.

DOĞRUYU KİM SÖYLÜYOR

İyi Parti adına ilk açıklamayı Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan yaparken, kullandığı ifadeler Halaçoğlu cephesinin tepkisini çekti. Bunun üzerine Genel Başkan Meral Akşener de kürsüye çıkarak, "Sayın Halaçoğlu benim öğretmenimdir, hocamdır, abimdir. Kayseri birinci sırayı istemedi, İzmir ya da Ankara istedi. Genel Başkan Yardımcılarımız vardı. Genel Başkan Yardımcılarımızın altına onu koysak olmazdı, koskoca ağabeyimi” diye konuştu.
Akşener’in bu sözleri krizi daha da derinleştirdi. Halaçoğlu’nun İzmir veya Ankara seçim bölgelerinden birinde ilk sıradan aday olmak istediği ithamı tepki çekti. Halaçoğlu’nun yakın çevresi konu ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
Yusuf Hoca, en başından bu yana aile durumunu gerekçe göstererek İzmir veya Ankara’dan aday olmak istediğini söyledi. Bu istek Meral hanım tarafından da olumlu karşılandı. Cuma gününe kadar bir sorun yoktu. Ancak sonrasında Meral hanım tarafından Kayseri dayatması başladı. Yusuf Hoca’nın ne Ankara ne de İzmir’de ilk sırayı istediği iddiası gerçek değil. Her iki ilde de ikinci sıraları kabul ettiğini zaten yönetime bildirmişti…”

AVAZTURK