MGM saat vererek açıkladı! Sokağa çıkarken iki kere düşünün: Çok fena olacak

MGM saat vererek açıkladı! Sokağa çıkarken iki kere düşünün: Çok fena olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde akşam saatlerinden itibaren Kuzey Afrika ve Suriye kaynaklı toz taşınımının etkili olması bekleniyor.

Bu durum, hava durumunu etkileyecek ve dikkatli olunması gerekecek.Yapılan açıklamaya göre, yarın Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da, cumartesi günü ise Doğu Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımının etkili olması bekleniyor. Ancak, pazar sabah saatlerinden itibaren yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Etki Alanı ve Şiddeti

Toz taşınımının Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'da orta kuvvette, Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli, diğer yerlerde hafif, zaman zaman orta kuvvette olması bekleniyor. Bu durum, hava kalitesinde azalmaya, görüş mesafesinde düşmeye ve sağlık problemlerine neden olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, toz taşınımı nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Özellikle, hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, yağış anında çamur şeklinde yağış ve sağlık problemlerine karşı tedbirli olunması önem arz ediyor.

Fırtına Uyarısı

Ayrıca, Meteoroloji Genel Müdürlüğü batı kesimler için fırtına uyarısında bulunuyor. Batı bölgelerde sabah saatlerinden itibaren etkili olması beklenen rüzgarın şiddetli olabileceği belirtiliyor. Bu durumda, ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçmasına karşı dikkatli olunması isteniyor.