MHP gönül ittifakı için zemin yokladı! 30 ilde zemin uygun

MHP gönül ittifakı için zemin yokladı! 30 ilde zemin uygun

MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli, “cumhur” ittifakını yerel seçimlere taşımak için kolları sıvadı.

AK Parti ile MHP’nin resmi olmasa da yerel seçimlerde “gönül” ittifak kurmasının ihtimal dâhilinde olduğunu kamuoyuna duyuran Bahçeli’nin kurmaylarının da olası iş birliği yapılacak illerle ilgili çalışma yapmaya başladıkları ortaya çıktı. Gönül ittifakı adı altında yerel seçimlerde bir araya gelmenin zeminini araştıran MHP kurmaylarının 30 ili kapsayan taslak çıkardı.

ZEMİN ARAYIŞI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yakınlığı ile tanınan bir kurmay, AK Parti ile MHP arasına yerel seçimlere kurulma olasılığı yüksek olan “Gönül” ittifakı ile ilgili zemin yoklama çalışmalarına başladıklarını söyledi. Yapılan çalışmalarda taslak çalışmanın ortaya konduğunu anlatan aynı isim şöyle konuştu:
Cumhur ittifakına tabandan büyük destek var. İki partinin tabanı hiç olmadıkları kadar birbirlerine yakınlaştı. Bunun mahalli seçimlerde de sinerji meydana getireceği görülüyor. Devletin bekası için kader birliği yapan iki partinin mahalli idareler seçimlerinde de zaten birlikte hareket etmeleri mecburiyet haline geliyor.”

30 İLDE İTTİFAK MÜMKÜN

MHP’li kurmay, gönül ittifakı çalışmasında önemli yol aldıklarını söyledi. Bahçeli’nin talimatı ile yürütülen çalışmada AK Parti ile MHP’nin yerel seçimlerde işbirliği yapabilecekleri illeri masaya yatırdıklarını ifade eden aynı isim, “Adana, Mersin ve Manisa’nın da aralarında bulunduğu 30’a yakın ilde Gönül ittifakının oluşturulmasının mümkün olduğu görüldü” diye konuştu.

MANİSA RAHATSIZLIĞI

Öte yandan aynı MHP kurmayı, AK Parti ile MHP arasında Manisa’da yaşanan tartışmanın lokal olduğunu söyledi. Gerek genel ve gerekse de yerel seçimlerde bazı illerde ittifaka karşı olanların bulunduğunu, ancak bunların sayılarının çok düşük kaldığını anlatan MHP kurmayı, “Manisa’da yaşananlar lokal kalıyor. Haliyle gerek genel ve gerekse de mahalli idareler seçimlerinde beklentileri olan kişiler var. Bunlarda bir rahatsızlık hali söz konusu ancak, pompalanmak malum çevreler tarafından pompalanmak istenen kadar ciddi vakalar değil” dedi.
 

SON SÖZÜ BAHÇELİ SÖYLEYECEK

Öte yandan MHP’li kurmay 21 Nisan'da Kızılcahamam'da günübirlik olarak düzenlenecek kamp Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin büyük önem verdiğini söyledi. İl başkanları, milletvekilleri ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleriyle, 21 Nisan'da, başta yerel seçim olmak üzere cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yönelik "seçim stratejisini" belirlemek için Kızılcahamam'da bir araya geleceklerini anımsatan MHP kurmayı, “Burada liderimiz, zaten gerekli olan konularda teşkilatları uyaracak. Cumhur ittifakına zarar verecek beyanatlardan ve davranışlardan kaçınılmasını isteyecek. Haliyle mahalli seçimlerde izlenecek strateji ve gönül ittifakı il ilgili de mesajlarını verecek” diye konuştu.

AVAZTURK