MHP’li Ahrazoğlu’ndan kritik Suriye uyarısı! Biz temizliyoruz onlar yerleşiyor

MHP’li Ahrazoğlu’ndan kritik Suriye uyarısı! Biz temizliyoruz onlar yerleşiyor

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, Suriye’de Türkmenlere karşı terör örgütü PKK’dan sonra Arapların da tehdit olarak ortaya çıkarılmak istendiğini söyledi.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, “Suriye’de demografik yapı ile oynanıyor. Türkmenlerin boşalttıkları yerlere Araplar yerleşiyor” dedi.

50 BİN KİŞİ GELDİ

Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, Fırat Kalkanı Harekatı’yla DAEŞ'ten temizlenen bölgedeki Türkmen köylerine dönüşler beklenen şekilde olmadığını söyledi. Türkmenlerin dönemedikleri köylere başka bölgelerden Türkmen olmayan unsurlar yerleştirildiğini vurgulayan Ahrazoğlu, Son olarak Doğu Guta ve Şam kırsalındaki bölgelerden tahliye edilen çoğu Arap nüfusa ait 50 bin kişi Fırat Kalkanı alanındaki El Bab ve Cerablus bölgelerine getirilmiştir. Burada bulunan Türkmenler iç göç, teslim ya da ölüm seçenekleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Türkmen bölgelerinin demografik yapısı değiştirilmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.

TEHDİT BÜYÜK

Öte yandan Ahrazoğlu, Türkmen yurdu olan bölgenin demografisi Türkmenler aleyhine değişmekte olduğuna dikkat. Türkmenlerin Suriye'deki varlığının ortadan kaldırılmasının Türkiye’yi de yeni tehlikelerle karşı karşıya bırakacağını anlatan Ahrazoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Suriye Türkmen'siz olamaz, olmalıdır. Zorunlu göçe maruz bırakılan Bayır-Bucak, Halep ve Rakka Türkmenleri yoğunluklu olarak Türkiye' de yaşamaktadır. Suriye Türkmenlerinin sorunlarını çözme konusunda Türkiye olarak, Hükûmet olarak elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Suriye Türkmenleri Suriye'nin geleceğinde söz sahibi olmalı, Suriye'deki statüleri anayasal teminat altına alınmalıdır. Suriye Türkmenlerinin siyasi temsilcilerinin Suriye'deki güvenlikli bölgelerde temsilcilik açmalarına fırsat verilmeli ve yardımcı olunmalıdır.”