Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerindeki gelirleri açıkladı! Yüzde 995 artış görüldü!

Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerindeki gelirleri açıkladı! Yüzde 995 artış görüldü!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer meslek liselerindeki gelirlerin arttığını ifade etti. Verileri bugün yaptığı açıklamada paylaştı.

2022 senesinden bu yana meslek liseleri hakkında sık sık açıklamalarda bulunan Bakan Özer burada yapılan çalışma ve yeniliklerden bahsetmişti. Bunun yanı sıra da bugün yaptığı yazılı açıklamalarda son 5 senenin verilerini paylaşarak elde edilen sermayeden de bahsetti. Son beş seneye bakıldığı zaman gelirlerin yüzde 995 seviyelerinde artış gösterdiğini ifade etti.

TARİHİ BİR REKOR!

Yaşanan bu artışın tarihi bir rekor olduğunu veriler ile ifade eden Bakan Özer, "Meslek liselerimiz, döner sermaye kapsamında 2017'de elde ettiği 215 milyon 268 bin liralık geliri son 5 yılda yüzde 995 artışla, 2 milyar 357 milyon 755 bin liraya yükseltti. Böylece tarihi bir rekor elde etti." şeklinde konuştu.

Bununla birlikte de elde edilen gelirlerin kullanımı hakkında da "Bu üretimden aynı zamanda hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz pay alıyor. Bu kapsamda elde edilen bu gelirden 2022 yılında, öğrencilerimiz 110 milyon 552 bin, öğretmenlerimiz de 235 milyon 898 bin lira olmak üzere toplam 346 milyon 450 bin lira pay aldılar." ifadesi ile bu paydan öğretmenler ve öğrencilerin faydalandığına dikkat çekmiş oldu.

İLK 5 İL AÇIKLANDI!

Gelirin artmasında rolü olan 5 ili açıklayan Milli Eğitim Bakanı Özer, bu illeri gelirleri ile birlikte şu şekilde açıkladı; açıklamasında 272 milyon 683 bin lira ile birinci olan İstanbul'u sırasıyla, 259 milyon gelirle Ankara, 208 milyon lira gelirle Gaziantep, 143 milyon lira gelirle Bursa ve 92 milyon 500 bin lira gelirle Konya'nın takip ettiğini ifade etti.

Son olarak ise yine bu gelirlerin artmasına fayda sağlayan alanlardan bahseden Bakan Özer, "yiyecek içecek hizmetleri, mobilya ve iç mekan tasarımı, metal teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, elektrik elektronik teknolojisi" alanlarının bu süreç içerisinde gelirlerin artmasında fayda sağladığı ifade edildi.