Misafirlere ikram edilen Türk kahvesi artık mazi olacak! Kilosu 200 TL'yi buldu

Misafirlere ikram edilen Türk kahvesi artık mazi olacak! Kilosu 200 TL'yi buldu

Eski zamanlardan bu yana bir gelenek olan ikram edilen Türk kahvesinin kilosu 200 TL'yi bulunca evlere almak bile artık zorlaştı!

Senelerdir Türklerin bir adeti olarak bilinen Türk kahvesi ikramı artık zorlaşıyor! Son bir senedir pek çok ürüne peş peşe gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Türk kahvesinin bir senelik fiyat değişikliğine bakıldığı zaman pek çok kişi tarafından artık alınamaz bir hal aldığı ortaya çıktı.

Eskiden alınan Türk kahveleri uzun süre evlerde kullanılabilirken bu sene ise gelen zamların ardından yalnızca misafirlere ikram edilmek amacı ile alındığı, 30 TL'lik bir kahvenin bile artık neredeyse tadımlık olduğu öğrenildi. 2022 senesinde kahveye gelen zamların ardından herhangi bir düşüşün yaşanıp yaşanmadığı merak konusu olurken, yeni yıla girilmesi ile birlikte bu zamların üzerine yüzde 30 zammın daha eklendiği ortaya çıktı.

BU SENE KAHVE SEKTÖRÜ ZORLANACAK!

Konunun gündeme gelmesinin ardından Ekonomim'de yer alan habere göre Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gastronomi Yazarı ve Kahve Danışmanı Cenk R. Girginol kişilerin evlerde aldıkları bu kahvelerin yanı sıra işletmeleri de artan fiyatların ve maliyetlerin zorladığı öğrenildi. Bir fincan kahvenin maliyetinin bir senede oldukça fazla artması nedeni ile hem kahve içmek isteyen kişileri hem de işletmecileri bu fiyatların bu sene daha da zorlayacağı öğrenilmiş oldu.

Bu konunun üzerinde açıklama yapan Girginol, "Bu yıl perakende hızlı büyürken yatırımlara bağlı ev dışı tüketim de büyüme hızını sürdürecek. Kapsül kahvelerin evlere daha kolay girişi, Türk kahvesinin içilir olması ile ilgili artışı ve filtre kahvedeki çeşitlilik ile tüketim kişi başı oranlarında artmaya devam ediyor. Zor bir yıl olacağını biliyoruz ama doğru yatırımlar ve markaların kendi içlerinde kahveye verecekleri ağırlık sektör özelinde bakıldığında bir büyüme rakamını yılsonunda bize verecek gibi duruyor." şeklinde konuşarak bu sene yaşanabilecek olan zorluklardan bahsetti.

KAHVEYE OLAN İLGİ DEĞİŞTİ!

Tüketim açısından bakıldığı zaman ise kahve içmek isteyen kişilerin artık latte gibi daha yumuşak içimli ve aromatik kahveler tercih ettiğini ifade ederek, “Aromatik lezzet ve yumuşak içim alışkanlığı bu anlamda ön planda diyebiliriz. Kişi başı tüketim ise son rakamlar bazında 1 kilogramın üzerine çıkmış durumda” şeklinde tüketimin genel durumundan da bahsetti.