Muhsin Kutsi Barış: Tahliyemi talep etmiyorum! Cezalandırın...

Muhsin Kutsi Barış: Tahliyemi talep etmiyorum! Cezalandırın...

Eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış, tahliye talep etmediğini ve cezalandırılmak istediğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin davada, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarının alınmasına devam edildi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış, "Eğer alay personelinin darbeden haberi olsaydı, 11 aydır cezaevinde farklı koğuşlarda bulunan personelden bazıları darbeden haberdar olduğundan bahsederdi" dedi.

 

"SAKATLANAN İRADEMLE VERİLEN KARARLAR"

Barış, sıkıyönetim mesajlarının geldiği ana kadar yaşananların Özel Kuvvetler personelince icra edilecek "koruma tatbikatı" için yapıldığını düşündüğünü belirterek, "Çekilen sıkıyönetim mesajlarının teyit edilmesi sonucu, alay komutanı olarak yaptığım muhakeme sonrası, emir komuta zinciri içerinde olduğu düşünülen ve terörist saldırıların olduğu bildirilen olaylar içerisinde, sakatlanan irademle verilen kararların neticesinde yer alınmıştır" ifadelerini kullandı.

 

"TAHLİYEMİ İSTEMİYORUM, CEZALANDIRIN"

Barış, "Personelimin suçsuz olduğunu, mutlak itaat anlayışı içerisinde yer aldığını ve bunun da askerliğin gerekliliği olduğunu ifade etmek istiyorum. Varsa bir suçumuz bunu da kabul ederiz. Eğer cezalandırılacaksak da alay komutanı olarak ben cezalandırılayım. Ben tahliyemi filan da talep etmiyorum. Alay komutanı olarak personelim hakkında verilecek kararda mahkemenin bunları göz önünde bulundurulmasını talep ediyorum" açıklamasında bulundu.

Sanıklar Fevzi Şimşek ve Murat Sarı da esas hakkındaki savunmalarında, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye ve beraatlarını istedi.

Duruşmaya yarın devam edilecek.