NASA’dan yeni bir açıklama geldi! O asteroid dünyaya çarpabilir!

NASA’dan yeni bir açıklama geldi! O asteroid dünyaya çarpabilir!

NASA tarafından yapılan bir açıklama, dünyanın yeni bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. NASA, 23 yıl içerisinde bir asteroidin dünyaya çarpan bileceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı, oldukça dikkat çeken ve tedirgin edici yeni bir açıklamada bulundu. NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan açıklamada, dünyaya büyük bir asteroidin çarpabileceği belirtildi.

23 yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenen bu hava olayında, söz konusu asteroidin bir olimpik havuz büyüklüğünde olduğu da NASA tarafından yapılan açıklamalarda yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı, söz konusu asteroidin dünyaya çarpma olasılığının küçükte olsa var olduğunu ifade etti. NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi, asteroidinin hareketlerini şubat ayının başından beri takip ettiği de açıklamalarda belirtildi.

DÜNYAYA YAKIIN BİR MESAFEDEN GEÇECEK

nasa-gezegen-2.jpg

NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan açıklamalarda, şubat ayının başından beri izlenen asteroidin, olimpik bir havuz büyüklüğünde olduğu ve dünyaya çok yakın bir mesafeden geçeceği bilgisi yer aldı. 23 yıl içerisinde dünya yakınından geçecek olan asteroidin, küçük bir ihtimal de olsa, dünyaya çarpma potansiyelinin bulunduğu açıklandı. 2023 DW ismi verilen asteroidin dünyaya çarpma ihtimali Avrupa Uzay Ajansı’na göre 625’te 1, NASA’ya göre ise, 560’ta 1 olarak hesaplandı.

YAKLAŞIK 50 METRE ÇAPINDA

NASA tarafından açıklanan verilere göre 2023 DW, yaklaşık olarak 50 metre çapa sahip. 2023 DW’nin 14 Şubat 2046’da dünyaya ,8 milyon kilometre mesafeden geçeceği tahmin ediliyor. Asteroidin saniyede 25 kilometre hızla hareket ederken, güneş etrafındaki bir turunu ise, 271 günde tamamladığı da açıklanan bilgiler arasında er aldı. Yapılan açıklamalara göre, 2023 DW’nin 23 yıl içerisinde dünyanın yakınından geçmesi ve dünyaya çarpma potansiyelinin bulunduğu bildirildi.