NATO Rusya ile savaşmaya hazır olduğunu açıkladı

NATO Rusya ile savaşmaya hazır olduğunu açıkladı

Ukrayna savaşının daha geniş alana yayılma ihtimalinde NATO'nun Rusya ile savaşmaya hazır olduğu açıklandı.

NATO Rusya ile savaşmaya hazır olduğunu açıkladı - 4 Nisan 1949'da 12 ülke tarafından Brüksel'de imzalanan Kuzey Atlantik Anlaşması, daha sonra farklı dönemlerde 18 ülkenin katılımıyla uluslararası askeri ittifak örgütüne dönüştü. Uluslararası barış ve güvenliği tehlike altına koyan unsurlara direkt etki edecek hukuki yeterliliğe sahip NATO'nun asıl amacı, Rusya tehdidine karşı koyabilmek için kuruldu.

Örgüt, belirli sınır dışından gelecek herhangi tehdide karşı topyekun ortak savunma yapma kabiliyetine hazır. Ancak şimdiye kadar müdahil olduğu olaylar ABD'nin isteği doğrultusunda geliştiğini de unutmamak gerekir.

Türkiye'yi tehdit eden eylemler karşısında sessiz kalarak sadece kısa süreliğine çıkar ilişkisinin sürdürüldüğü bölgesel olaylarda strateji geliştirme amacıyla saldırıları önlemek için girişimlerde bulundu.

BARIŞ ZAMANI SAVAŞ EKONOMİSİ

30 üyeli NATO, Rusya'ya karşı her daim karşı koyacak güçte olduğunu dile getirse de açıklamalar caydırıcı güç olarak hava kalıyor. NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Rob Bauer, Ukrayna savaşı sonrası Moskova'ya karşı hazırlıklarının bitirdikleri daha iyi hale gelmeleri gerektiğini söyledi.

Bauer, ittifakın Rusya ile doğrudan çatışmaya hazır olduğunu, krizin çözüme kavuşmaması halinde geniş alana yayıldığı vakit, 'Biz hazırız' dedi.

Rusya'nın örgüte üye ülkelerin herhangi birine saldırma durumunda, kırmızı çizgiyi geçtiğinde en ağır şekilde yanıt vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bauer, 'Düşmanınızın daha iyi silahlara sahip olması, düşmanınızın sorunu değil, sizin sorununuz.' diyerek sözlerine barış zamanı savaş ekonomisi başlıklı açıklamalarına yer verdi.

nato-rusya.webp

RUSYA SESSİZLİĞİ

NATO'nun gücünü sınayan Rusya son 20 yılda, Gürcistan'a 2008, Ukrayna'nın Kırım ilhakında 2014 ve son olarak da Ukrayna'ya düzenlediği özel askeri operasyonuyla caydırıcı güçle karşılaşmaması sadece söylemler dahlinde gövde gösterisine karşın kabuğundan sıyrılıp eski topraklarına yayılmaya başladı.

ABD, İngiltere ve Almanya'nın bahar ayında Rusya'nın yeniden saldırıya geçeceğini düşündüklerini hazırlık dönemine geçişin her ihtimale karşı destek verileceğini açıkladı. Ukrayna ordusuna şu an modern tanklar verildi. Hava savunma sistemine görüşmeler başladı.