NATO'ya Türkiye tavsiyesi: Onlar için savaşmayalım

NATO'ya Türkiye tavsiyesi: Onlar için savaşmayalım

İngiltere ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, Türkiye'yi suçlayan küstah ifadeler kullandı.

Jeremy Corbyn, "NATO Antlaşması'nın 5'inci Maddesi'ni Türkiye için kullanmayalım. Yaşanacak bir çatışmaya İngiliz askerleri destek vermek zorunda değil" dedi.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin iyi olmadığını ancak bir NATO üyesi olduğunu belirterek, İngiltere'nin bir başkasının eylemlerinden dolayı otomatikman bir savaşa dahil olmayacağını ve böyle bir şey olması halinde durumun dikkatle ele alınması gerektiğini söyledi.

"5. MADDEYE HER ZAMAN UYMAK ZORUNDA DEĞİLİZ"

Corbyn, Cuma günü Londra'da partisinin dış politika programıyla ilgili bir konuşma yaptı. İşçi Partisi lideri daha sonra Channel 4 kanalına bir mülakat verdi.

Corbyn, Channel 4'e yaptığı açıklamada, bir NATO müttefikini korumak için İngiliz askerlerini gönderip göndermeyeceğine yönelik bir soruya, NATO Antlaşması'nın 5'inci maddesinin tehlike altındaki bir üyeye destek verilmesini öngördüğünü ancak bunun her zaman asker gönderilmesi anlamına gelmediğini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN KOMŞULARIYLA İLİŞKİLERİ İYİ DEĞİL"

Corbyn, "Tüm süreci incelememiz gerekiyor. Türkiye ile komşularının arasındaki ilişkiler iyi değil. Türkiye bir NATO üyesi. Başkasının eylemleri nedeniyle başlayan bir savaşa otomatikman müdahil olmalı mıyız? Bence bunu iyi ayarlamamız ve bu durumu dikkatlice düşünmemiz gerekir" diye konuştu.

Ana muhalefet lideri ayrıca, tansiyonun yükseldiği durumlarda İngiltere'nin hem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi hem de güçlü bir devlet olarak savaşı nasıl önleyebileceği üzerine kafa yorması gerektiğini de sözlerine ekledi.

SADECE 11 EYLÜL'DE KULLANILDI

NATO Antlaşması'nın "kollektif savunma"yı düzenleyen 5'inci Maddesi, Avrupa veya Kuzey Amerika'da üye devletlerden herhangi birine yönelik düzenlenecek bir silahlı saldırının ittifakın tamamına karşı yapılmış bir eylem olarak kabul edileceğini söylüyor.

Söz konusu madde, tarihte yalnızca bir kez, ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırıların ardından işletildi.

TÜRKİYE, 2012'DE NATO TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDI

Türkiye, 2012 yılında Suriye ordusu tarafından keşif uçağının düşürülmesi de dahil olmak üzere Suriye iç savaşı nedeniyle zaman zaman 5'inci Madde'nin işletilmesini gündeme getirmiş ancak bu talepleri ittifak üyeleri tarafından kabul edilmemişti.