1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O skandal mülakatlarla 1803 Polisin sadece mesleği elinden almamış!
O skandal mülakatlarla 1803 Polisin sadece mesleği elinden almamış!

O skandal mülakatlarla 1803 Polisin sadece mesleği elinden almamış!

EGM’de, 2015 yılında POMEM mezunları için son dakikada getirilen mülakat uygulamasının sadece polislik hakkını gasp etmediği, üniforması elinden alınanların yaşam ve başka meslek edinme haklarını da sınırlandırdığı ortaya çıktı.

A+A-

Kamuoyunda Güvenlik Paketi diye bilinen ve 2015 Nisan’ında büyük tartışmalar eşliğinde TBMM’den geçen “Polis Vazife Ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilatı Görev Ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile getirilen “mülakat” uygulamasıyla, POMEM eğitimini tamamlayan 1803 polisin tüm hakları elinden alınıp “Paralelci” yaftası vurulmuştu.

Polis Akademesi tarafından oluşturulan mülakat komisyonlarında, eğitimini tamamlayan polislere, son dakikada getirilen mülakatlarda “horoz gibi öt” gibi birbirinden ilginç sorular sorulduğu, mülakatların kamera kayıtlarının alınmadığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ’nün 15 Temmuz kanlı darbe ve işgal girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalarda da bu mülakatlarda görev alan bir çok ismin FETÖ’den gözaltına alınıp tutuklandığı, bir kısmının firar ettiği, bir kısmında da FETÖ’nün kripto haberleşme ağı ByLock tespit edildiği sıkça gündeme gelmişti.

Öte yandan mesleğinin ve üniformasının “gasp edildiğini” savunarak iktidar milletvekillerine ulaşan kimi mağdur polisler konunun gündemde kalmasını sağlarken, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Emniyet İstihbarat’ın yaptığı araştırmada mülakatlarda elenen 1803 polisten sadece 600 kadarının FETÖ ile ilişkisine rastlandığını, geri kalan 1203 kişinin örgütle hiçbir ilişkisi olmamasına karşın neden elendiğinin açıklanması gerektiğini belirten açıklamalar yapmıştı. Bu açıklama üzerine Emniyet çevreleri, mülakatlarda polislik mesleği için yeterli bulunmadıklarından elendikleri minvalinden açıklamalarla konuyu geçiştirmeye çalışmıştı.

Son günlerde ortaya çıkan kimi bilgi ve belgeler, 2015 yılında getirilen ve 1803 polisin üniformasının elinden alınmasıyla sonuçlanan “mülakat uygulamasının” söz konusu polisler için ömür boyu zulme dönüştüğünü, sadece polislik haklarını değil yaşama ve başka bir meslek edinme haklarını da sınırlandırdığını ortaya koydu.

HALA TARTIŞILAN SON DAKİKA MÜLAKATINA ATIFLA TAAHHÜTNAME ŞOK ETTİ

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’nın, 2018 yılı sivil kaynaktan astsubay seçme sınavlarına başvuranlardan aldığı taahhütnamede, “Herhangi bir nedenle askeri okullardan, emniyet teşkilatına bağlı okullar (Yetersizlik nedeniyle Polis diploması olmasına rağmen çıkarılan/ayrılan adaylar da sınava alınmayacaktır) ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumları ile sivil okullardan ayrılmadığımı veya çıkarılmadığımı, Türk Silahlı Kuvvetleri, J.Gn.K.lığı, Shl.Güv.K.Lığında Subay, Astsubay, Uzm.J./Uzm.Erbaş ve Sözleşmeli Er olarak görev yapmadığımı beyan ederim” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

 

1803polis3.png

 

Hem başvuru şartlarında hem de taahhütnamede yer alan “Yetersizlik nedeniyle Polis diploması olmasına rağmen çıkarılan/ayrılan adaylar” ifadelerinin son dakika mülakatlarıyla üniformaları ellerinden alınan 15. Dönem POMEM mezunlarını hedef aldığı, bu uygulama ile, bir çoğu FETÖ’cü çıkan mülakat komisyonlarının polislik mesleğiyle hiçbir ilgisi olmadığı belirtilen sorularla birkaç dakika içinde elediği 1803 polisin sadece polislik mesleğinin ellerinden alınmadığı yaşam hakkı ve başka bir mesleği tercih etme özgürlüğünün de sınırlandırıldığı ortaya çıkmış oldu. Mülakatta elenenlerin özel sektöre iş müracaatlarında bile sıkıntı yaşadığı belirtilirken bu konuda sosyal medyaya yansıyan ilginç hikayeler de yürek burktu.

1803polis1.png

 

1803polis2.png

 

 

 

Bir çoğu FETÖ’den gözaltına alınan tutuklanan ya da ByLock kullandığı ortaya çıkan komisyon üyelerinin yaptığı mülakatlarla hakları ellerinden 1803 polise yönelik bu skandal uygulama için İçişleri Bakanlığı ve hükümetin nasıl bir tedbir alacağı merak edilirken, FETÖ ile mücadelede en çok mağduriyet çığlığının İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün uygulamalarından kaynaklanması dikkatlerden kaçmadı.

 

AVAZTÜRK Özel

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.