O ülke karışıyor: 5 ölü 286 gözaltı

O ülke karışıyor: 5 ölü 286 gözaltı

Bahreyn emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonda 5 kişi öldü 286 kişi gözaltına alındı.

Bahreyn emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonda 5 kişi öldü 286 kişi gözaltına alındı.

Bahreyn'de başkent Manama'nın batısındaki Deraz beldesinde emniyet güçlerinin dün düzenlediği operasyonlarda 5 kişi öldü 286 kişi de gözaltına alındı. 

Bahreyn İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada "gerçekleştirilen operasyon bölgede kamu düzeninin sağlanması içindi" ifadeleri yer aldı. 

İçişleri Bakanlığı'nın dün akşam saatlerinde yayınladığı diğer bir açıklamada, bölgede gerçekleştirilen operasyonda 5 kişi öldüğü ve konu hakkında soruşturmanın başlatıldığı ifade edildi. İçişleri tarafından yapılan açıklamada, göstericilerin demir çubuklar ve el yapımı bombalar kullanıldığı da ifade edilen diğer bilgiler arasında.

5 kişinin öldüğü 286 kişinin de gözaltına alındığı operasyonlar sonrası "yollara konulan engellerin ortadan kaldırıldığı ve kamu düzeninin yeniden sağlandığı" ifade edildi. 

Molotof kokteyli, patlayıcı ve demir çubuklar ile emniyet güçlerine karşı koyan göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale edildi. Yaşanan çatışmalarda Bahreyn güvenlik güçlerinden de yaralananların olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr Bahreyn'de yaşanan olaylar ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, destekçilerine Bağdat'taki Bahreyn Büyükelçiliği önünde gösteri yapma çağrısında bulundu. 

Mepanews