O ülkeden ezber bozan 'başörtüsü' açıklaması!

O ülkeden ezber bozan 'başörtüsü' açıklaması!

Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen, başörtüsü tartışmalarına ilişkin "Kadınlar nasıl istiyorlarsa o şekilde giyinmeleri onların hakkı. Bütün kadınlar başörtüsü takabilir" dedi.

Avusturya Devlet Televizyonu (ORF) tarafından Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in görevine başlamasının 100'üncü günü dolayısıyla hazırlanan ve 5 Mayıs'ta yayınlanması planlanan programdan kısa bir bölüm basınla paylaşıldı.

''SAKINCA GÖRMÜYORUM''

Van der Bellen, son günlerde tartışmalara neden olan çifte vatandaşlık konusuna değinerek "Bir kişinin çifte vatandaşlığa sahip olmasında bir sakınca görmüyorum." dedi. Avusturyalı lider ayrıca, çifte vatandaşlığın Avusturya devletine bir zarar vereceğini düşünmediğini söyledi.

''KADINLAR NASIL İSTİYORSA O ŞEKİLDE GİYİNMELİ''

Ülkesinde tartışmalara neden olan başörtüsü sorununa ilişkin bir soruyu yanıtlayan Van der Bellen, şöyle konuştu: "Kadınlar nasıl istiyorlarsa o şekilde giyinmeleri onların hakkı. Sadece Müslüman kadınlar için değil bütün kadınlar başörtüsü takabilir. Eğer bu şekilde devam ederse İslamofobi her yönüyle yaygınlaşırsa bir gün gelecek dini nedenlerle başörtüsü takanlara destek için bütün kadınlardan başörtüsü takmalarını istemek durumunda kalabiliriz."