Öğretmen maaşlarında yeni gelişme! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı! Ek ders ücretleri...

Öğretmen maaşlarında yeni gelişme! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı! Ek ders ücretleri...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen maaşları için önemli bir gelişme yaşandı. Ek ders ücretlerine yönelik olarak yeni düzenleme açıklandı. İşte detaylar...

Okullarda öğretmenlerin boş geçen derslere girerek yaptıkları ders doldurmaların öğretmenlere ödeme olarak nasıl yansıyacağı düşünülüyordu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu konuda açıklama geldi.

Öğretmen maaşlarında yeni gelişme! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı! Ek ders ücretleri...- Milli Eğitim Bakanlığı, haftada 6 saat aylık karşılığı ders görevini tamamlayan bir yöneticinin, kurumunda çeşitli nedenlerle boş geçen derslere girmesi halinde bu görevi karşılığında haftada 6 saate kadar ek ders ücretinden yararlanıp yararlanamayacağına ilişkin görüş yazısı yayımladı.

thumbs-b-c-9f7e163b39e79ccf5d46867094e83be4.jpg

MEB tarafından yapılan resmi açıklamam içeriği ise şu şekilde, 'herhangi bir nedenle boş geçen derslere giren yöneticilerin, o günler için yürütülmesi öngörülmüş olan müfredatı aynı şekilde uygulamaları şartıyla, okuttukları derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesinin; aylık karşılığı ders görevinin üzerinde okuttukları derslerin ise söz konusu Kararda belirtilen saat sınırlarını geçmemek üzere ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesinin mümkün olabileceği mütalaa edilmektedir. Öte yandan ders okutmaksızın salt öğretmeni olmayan sınıfların düzenini sağlamak üzere sınıfta bulunan yöneticilerin bu kapsamda değerlendirilmesinin mümkün olmadığının hatırlatılmasında da yarar görülmektedir' ifadeleri kullanıldı.

Kadrolu ve sözleşmeli Bakanlık çalışanı öğretmenler için, 'Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli yöneticilerin aylıkları karşılığında haftada 6 saat ders okutmakla yükümlü oldukları, bu yükümlülüğün öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirileceği; 6'ncı maddesinde ise, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan yöneticilere istekleri üzerine alanlarında veya alanları dışında haftada 6 saate kadar ek ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır' denildi.