Paralel devlet yapılanmasından paralel eğitim yapılanmasına…

Paralel devlet yapılanmasından paralel eğitim yapılanmasına…

Halka açık konuşmalarında sık sık FETÖ mücadelesinde yalnız kaldığını “Halkımdan başka kimseyi bu mücadelede yanımda göremedim” sözleriyle özetleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerini doğrular nitelikte bir olay da Muğla’nın Seydikemer ilç

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle hükümet tarafından açığa alınmasına rağmen EĞİTİM BİR-SEN tarafından halen görevde tutuluyor olması vatandaşları da çileden çıkardı. İlçenin birkaç kişi nedeniyle sürekli usulsüzlük haberleriyle gündeme geldiğini, bundan dolayı ciddi rahatsızlık duyduklarını dile getiren şehrin ileri gelenleri ve bazı eğitimciler AVAZTÜRK Muğla temsilciliğiyle irtibata geçerek tepkilerini, “Hükümet bu şahsı FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa aldı. Daha öncesinde ise zaten bu soruşturmalar nedeniyle tutuklandı ve hapis yattı. Şartlı salıverildikten sonra ise sanki yargılanmış, aklanmış ve mesleğine geri iade edilmiş gibi EĞİTİM BİR-SEN il yöneticileri birlikte poz veriyorlar, birbirlerine başarı diliyorlar. Bununla da yetinmeyerek ilçe milli eğitim müdürünü sendika temsilcisi aracılığıyla pasifize ederek ilçedeki atamaları ve görevlendirmeleri FETÖ’den denetimli serbest birinin iki dudağı arasına bırakıyorlar. Artık bu ilçenin yakasından düşsünler” şeklinde dile getirdiler.

“Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar”

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanmış sonrasında ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış birinin sendika temsilciliği görevini sürdürmesini kendilerini de şaibe altında bıraktığını belirten eğitim camiasının önde gelen isimleri ise, “Devlet memuru olduğumuz için açıkça her şeyi dile getiremiyoruz. Sendika gücünü kullanarak herkesi sindiriyorlar. EĞİTİM BİR – SEN il temsilcisi Önder Uçak bir yandan FETÖ ile mücadele ediyoruz diye meydanlarda döviz taşıyor diğer yandan FETÖ soruşturması nedeniyle hükümet tarafından açığa alınmış ve görevine de iade edilmemiş biriyle makamında poz vererek adeta aklama operasyonu yapıyor. Bu çelişkiler ağı Muğla’nın sıradan gündemine dönüştü adeta” diyerek Seydikemer’deki skandala yönelik tepkilerini dile getirdiler.

Cumhurbaşkanını da Dinlemiyorlar!

EĞİTİM BİR – SEN ile ilintili birçok skandal uygulamanın gündeme geldiği Muğla’da Cumhurbaşkanı’nın sık sık bürokrasiye seslenerek süreçle ilgili “GEREĞİNİ YAPIN” çağrılarının da dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

FETÖ’den tutuklanıp hapse atılmış sonrasında ise denetimli adli kontrol şartıyla salıverilmiş birinin halen sendika temsilcisi olarak görevde tutulmasına tepki gösteren bölge halkı tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Burası yeni ilçe olmuş bir yer, beklentilerimiz yüksekti. Ama birkaç kişinin şaibeli bir şekilde görevde tutulması uğruna koca ilçenin adını kirlettiler. Cumhurbaşkanımız her gün televizyonlardan bas bas bağırıyor, FETÖ ihaneti karşısında yalnız kaldım diye, gerçekten de doğruymuş. Adam söylüyor ama dinleyip uygulayan bürokrasi yok, amir yok, sendika yok… OHAL sürecinde FETÖ şüphesiyle tutuklanıp hapis yatmış biri nasıl olur da halen sendika temsilcisi olarak görevinde kalabilir? Bu ilçede belediye başkanı yok mudur bu duruma tepki gösterecek, ilçe başkanı yok mudur? Bu ilçenin sivil toplum örgütleri ‘bu ilçenin adını daha fazla kirletemezsiniz, artık yeter’ diyemezler mi? Birkaç kişi yüzünden ilçemizin adının kirletilmesinden ciddi rahatsızlık duyuyoruz.”

 

 

Şube Müdürlerine Kumpas mı kuruldu?

Seydikemer İlçe Milli Eğitimde görevli şube müdürleri A.Ö ve M.E hakkında Eğitim Bir-Sen ilçe temsilcisi İrfan Deveci’ye yakınlıklarıyla bilinen Ortaköy Ortaokulu Müdürü Mustafa Kaya ve Ortaköy İlköğretim Okulu Müdürü Halil Serdar Karataş’ın şikayetiyle soruşturma açıldığı öğrenildi. Her şey buraya kadar normal görünüyor ancak her iki okul müdürünün de şikayetlerinin asıl sebebinin şube müdürü A.Ö’nün denetime çıkarak her iki okul müdürü hakkında da bayrak törenine katılmadıkları gerekçesiyle tutanak tutması olduğu dile getiriliyor. İki okul müdürünün şikayetiyle açılan soruşturmada müfettişlerin soruşturma esnasında okul müdürlerine sorduğu sorular ise ilçede tam anlamıyla şaşkınlık yarattı. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı okul müdürleri müfettişlerin kendilerine “Bu şube müdürleri size mobbing uyguladılar mı? A.Ö ve M.E Süleymancılar olarak bilinen cemaatin yurtlarında namaz kılıyorlar mı? Bu cemaatin yurtları tarafından düzenlenen kermeslere katılıyorlar mı?” şeklinde sorular yönelttiklerini ifade ederken bazı okul müdürlerinin bu soruşturmayı İrfan Deveci ve ekibinin  FETÖ soruşturmaları nedeniyle ilçe milli eğitimde kaybettikleri hakimiyeti kazanmak için yaptığı bir operasyon olarak nitelemesi ise dikkat çekti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Dosyayı Sümen altı mı etti?

Şube müdürlerini şikayet ettiği ileri sürülen iki okul müdüründen biri olan Halil Serdar Karataş hakkında ortaya atılan iddia ise durumun vahametini göstermesi bakımından son derece önemli. Aynı okulda görev yaptığı bir idareci tarafından evindeki FETÖ kitaplarını okul bahçesine getirip alelacele yakmak gerekçesiyle emniyete ve milli eğitim müfettişlerine ifade verildiği ortaya çıkan Halil Serdar Karataş hakkındaki şikayet dosyasının ilçe milli eğitim müdürü Ferah San tarafından sümenaltı edildiği belirtiliyor. Karataş’ın okulunda idareci olarak görev yapan bir eğitimcinin verdiği bu şikayet dilekçesinin ilçe milli eğitim müdürü tarafından hangi gerekçeyle işleme konulmadığı merak edilirken ilçe milli eğitim müdürü Ferah San’ın halen hükümet tarafından FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınmış biriyle istişare ederek süreci yönetmesine de tepkiler her geçen gür artıyor.

AVAZTÜRK/Muğla