PKK gazetesi: “Büyük güçlerin kurbanı olduk”

PKK gazetesi: “Büyük güçlerin kurbanı olduk”

'PKK/YPG, ABD stratejisinin parçası haline geldi... Hayatını kaybeden Kürtler, ABD aritmetiği içinde sadece 'tali zayiat' sayılıyor.'

Avrupa'da yayın yapan PKK/YPG'nin yayın organı Yeni Özgür Politika gazetesinde 22 Mart'ta yayınlanan "Washington’ın Efrîn aritmetiği" başlıklı analizde, Afrin'deki hezimetin nedenleri tartışıldı. "Efrîn’deki Kürtler ABD’nin, AB’nin, BM’nin ve NATO’nun Türkiye’yi engellemek için bir şey yapacağını düşündüler" denilen yazıda ABD'nin Afrin'i feda ettiği vurgulandı. PKK/YPG'nin ABD stratejisinin parçası haline geldiği belirtilen analizde, hayatını kaybeden Kürtlerin ABD aritmetiği içinde sadece "tali zayiat sayılıyor" ifadelerine yer verildi.

Yazının satırbaşları şöyle:

(...) Efrîn’deki Kürtler ve 2012’den bu yana Efrîn’in kontrolünü elinde tutan Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) bir büyük güçler mücadelesinin kurbanı oldular.

Efrîn’deki Kürtler ABD’nin, AB’nin, BM’nin ve NATO’nun Türkiye’yi engellemek için bir şey yapacağını düşündüler. 1999’da ABD NATO’yu eski Yugoslavya cumhuriyetinin Kosova’daki eylemlerini durdurmak için müdahaleye zorlamıştı. Sivillerin öldürüldüğüne ilişkin haberlerin ardından NATO çatışmayı sona erdirmek için bir bombardıman ve askeri harekatla müdahale etti.

2018’de ise uluslararası toplum omuz silkiyor. Kosova üzerine yapılan Rambouillet konferansı gibi bir şey söz konusu değil. Tam aksine, Türkiye bir NATO üyesi ve NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, saldırı başladıktan hemen sonra Türkiye’ye giderek Türk demokrasisini övdü ve ülkenin güvenlik ihtiyaçlarından dem vurdu. Kürtler Efrîn’de neler olup bittiğine dair ne söylerse söylesin, uluslararası toplumun ilgisini çekmiyor.

TÜRKİYE-SURİYE ANLAŞTI

Suriye rejimi Suriyeli muhaliflerin güçlü olduğu Şam yakınındaki Guta’ya Türkiye’nin Efrîn’e saldırısı ile eşzamanlı saldırı başlattı... Bir tür takastı söz konusu olan, yalnız Suriye rejimi kazanırken Kürtler kaybediyordu bu takasta.

Sonuç olarak rejim Şam çevresinde, Türkiye ile muhalif müttefikleri ise Türk sınırı boyunca “toprak bütünlüğünü” tesis etmiş oldular. Bu anlaşma Moskova’da Esad’ın elçileri ile Türkiye’ninkiler arasında sessizce mi yapıldı, bilinmez. Türkiye Moskova’ya Efrîn’e yönelik 20 Ocak saldırısının arifesinde üst düzey bir delegasyon göndermişti. Böyle bir şeyin görüşülmüş olması muhtemel.

OSMANLI TOKADI

ABD, bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin Suriye’deki kendi Kürt ortaklarına saldırısını engellemek gibi tuhaf bir pozisyona düştü. Trump operasyon başladığında Erdoğan’ı telefonla arayarak sınırlı tutmasını istedi. Ama Türkiye’nin farklı bir mesajı vardı.

Amerikalılara bir “Osmanlı tokadı” atmak istiyordu. Washington’daki kaosu doğru çözmüş ve bunun ABD’nin yanıt verememesini sağlayacağını anlamıştı. Bu aynı zamanda, kendisi kaos içindeyken ve Avrupa’da müttefik kaybedip Rusya’nın kendi iç siyasetine müdahale ettiği iddialarıyla uğraşırken, ABD’nin uluslararası bir yanıt verilmesini sağlamak için de girişimde bulunamayacağı anlamına geliyordu.

Başka bir ABD başkanı veya ABD yönetimi olsaydı daha fazlasını yapabilirdi. Ama ABD Ankara’ya birbirini tutmayan mesajlar gönderdi. Rex Tillerson Türkiye’nin Efrîn’i ele geçirmesinden hemen önce dışişleri bakanlığından alındı. Bu, ABD’nin tutarlılığını daha da yitirmesine neden oldu.

SURİYE'NİN DOĞUSU

Türkiye bir ABD NATO müttefiki. Ankara ve Washington bu noktayı her zaman öne çıkarmasa da 66 yıllık ittifak ABD’nin Suriye’deki Kürtlerle üç yıllık ortaklığına üstündü. En nihayetinde ABD kendisini böylesine eski bir ilişkiden kolayca sıyıramaz.

Efrîn çatışması ve Türkiye’nin Suriyeli muhalifler arasındaki kimi zaman sevimsiz müttefikleri NATO ittifakına ters gelse de, ABD Suriye’nin doğusunda tüm yumurtalarını aynı sepete koyamaz.

Washington için Efrîn feda edilebilirdi ve burada kaybettiği güveni Suriye’nin doğusunda yeniden tesis etmeyi umuyor. Hem Kürtler yüzünü Suriye Demokratik Güçleri içindeki Amerikan müttefiklerinden başka kime dönebilir ki? Muhalifler nasıl Türkiye’nin stratejisinin bir parçası ise, onlar da ABD stratejisinin parçası haline gelmişlerdi bu aritmetikte. Yerinden edilen 150 bin insan, öldürülen ve yaralanan binlercesi ise siyasi karar mercilerindekilerin çoğunluğu açısından bu aritmetikte sadece tali zayiat sayılıyor."