Putin: NATO 3. Dünya Savaşını körüklüyor

Putin: NATO 3. Dünya Savaşını körüklüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Avrupa sınırına asker yerleştiren NATO'nun, 3.Dünya Savaşı'nı körüklediğini iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'yu, Doğu Avrupa sınırına askeri birlik yerleştirmesi ile 3.Dünya Savaşı'na sebep olacak yeni bir fitili ateşlemek ile suçlayarak, Rusya'nın uygun olan cevabı en kısa sürede vereceğini bildirdi.

Oliver Stone's Showtime'da verdiği röportajda Rusya sınırına askeri birlik yığmayı büyük bir yanlış olarak tanımlayan Putin, " Ülkemin karşı karşıya kaldığı bu ciddi güvenlik tehdidine karşı sessiz kalmayacağım" açıklamasında bulundu.

" Rusya için iki ciddi tehdit var. İlki, Doğu Avrupa ülkeleri ile sınırımıza konuşlandırılan askeri birlikler, diğeri ise füze atışlarına karşı önlem olarak alınan füzesavar programlar"ifadesinde bulunan Putin, NATO'nun da Rusya etrafındaki sularda füze savunma sistemlerini kurarak tansiyonu giderek arttırdığını dile getirdi.

Putin," NATO bize, uygun bir cevabı vermekten başka bir seçenek bırakmadı" diyerek, verecekleri tepkinin sert ama etkili olacağını vurgulayarak, " Stratejik dengeleri korumak zorundayız" dedi. Yaşanacak trajedide, Amerika dışındaki tüm tarafların büyük zarar göreceğine değinen Putin, İran'ın ABD'nin isteğine uyarak nükleer silahlardan vazgeçtiğini, fakat NATO'nun bu silahları suan Avrupa'da stokladığını dile getirerek, " Avrupa'daki füze savunma sistemleri acaba kime karşı hazır bekliyor" dedi.

  1.