Rusya, İran yapımı drone ve füzelerle Ukrayna’nın Odesa kentini bombaladı

Rusya, İran yapımı drone ve füzelerle Ukrayna’nın Odesa kentini bombaladı

Rusya, İran’ın kamikaze insansız hava araçları ve füzeleriyle Ukrayna’nın Odesa kentini vurdu. Ukrayna kuvvetleri saldırıyı püskürttü, ancak bir tarım tesisinin hasar gördüğü bildirildi.

Rusya, Pazar günü erken saatlerde Ukrayna’ya birleşik bir drone ve füze saldırısı başlattı. Saldırının esas olarak Odesa bölgesinin güney kısımlarını hedef aldığı ve oradaki bir tarım tesisini vurduğu bildirildi.

Ukrayna kuvvetleri saldırıyı püskürttü

Ukrayna Hava Kuvvetleri Telegram mesajlaşma uygulamasında yaptığı açıklamada, Rusya’nın altı adet İran yapımı Shahed insansız hava aracı ve 10 seyir füzesi fırlattığını söyledi. Ukrayna kuvvetlerinin altı insansız hava aracını ve altı füzeyi hedeflerine ulaşmadan önce imha ettiğini belirtti.

Hava Kuvvetleri, “Hava saldırısını püskürtmek için savaş uçakları, uçaksavar füze birimleri, mobil ateş grupları ve diğer saldırı araçları kullanıldı” dedi.

Hasarın boyutu hemen bilinmiyordu ve hangi tesisin vurulduğu belli değildi. Hava Kuvvetleri yalnızca acil servislerin bölgede bulunduğunu söyledi.

Reuters raporu bağımsız olarak doğrulayamadı ve Rusya’dan herhangi bir yorum gelmedi.

Odesa limanları tahıl piyasalarını etkiliyor

Ukrayna’nın tamamı birkaç saat boyunca hava saldırısı uyarıları altındaydı.

Kiev Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Odesa ve limanlarındaki durumun tahıl piyasaları tarafından dikkatle izlendiğini, iki kargo gemisinin Karadeniz limanlarına gitmek ve Afrika ve Asya pazarlarına tahıl yüklemek için geçici bir koridor kullanmak üzere oraya geldiğini söyledi.

Ukrayna geçen ay, savaşın başladığı Şubat 2022’den bu yana limanlarında mahsur kalan gemileri serbest bırakmak ve Rusya’nın Kiev’in tahıl ihraç etmesine izin veren anlaşmadan vazgeçmesinin ardından fiili ablukayı aşmak için Karadeniz’de bir “insani koridor” kurduğunu duyurdu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim, Rusya’nın 2022 yılında Kırım’ı ilhak etmesi ve doğu Ukrayna’daki ayrılıkçılara destek vermesiyle başlamıştı. İki ülke arasında ateşkes anlaşmalarına rağmen çatışmalar devam ediyor.