Rusya Ukrayna'ya 116 esiri teslim etti

Rusya Ukrayna'ya 116 esiri teslim etti

Rusya-Ukrayna Savaşında esir alınan 116 askerin teslim edildiği açıklandı.

Rusya Ukrayna'ya 116 esiri teslim etti - 24 Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşında esir alınan askerlerin karşılıklı takası için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimlerince savaş boyunca bugüne dek 1000'in üstüne Ukrayna ordusu askeri teslim edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, 116 ulusal ve sınır muhafızı, denizci ve acil durumlar servisi personelinin Ukrayna'ya döndüğünü açıkladı.

ESİRLER TESLİM EDİLDİ

Devlet Başkanı Zelensky, 'İyi haberler var' diyerek sözleriyle esirlerin döndüğünü duyurdu. Zelensyk, '116 Ukraynalı daha Rus esaretinden serbest kaldı. Bunlardan 114'ü er ve çavuş, 2’si de subay. Ordumuzun askerleri, ulusal muhafızlar, bölge savunması, donanma, sınır muhafızları ve devlet acil servisi.' bilgisini paylaştı.

İlerleyen günlerde savaşın sene-i devriyesi üzerinden tam 1 yıl geçmiş olacak. Şimdiye kadar küresel güçlerin savaşın bitmesine yönelik girişimleri olmak yerine Rusya'ya ambargo ve yaptırım uygulayarak caydırıcı gücünü kullanıyor.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, 'Başka bir savaş esiri takası. 116 insanımızı geri almayı başardık. Bunlar Mariupol'ün savunucuları, Herson partizanları, Bahmut civarlarında kesin nişancılar ve diğer kahramanlarımızdır' dedi.

1.webp2.webp3.webp

BATI'DAN RUSYA'YA ATAK

ABD öncülüğünde harekete eden G-7 ve AB ülkeleri Rus petrol ürünleri tavan fiyatında anlaşmaya vardığını belirtti.

Dünya enerji sektöründe hakim güç Rus petrol ürünlerinde iki ayrı tarife uygulanacak. Düşük ve yüksek değerli olmak üzere ikiye ayrılan fiyat Kremlin'i harekete geçirdi. Ukraynalı esir askerlerin teslim edilmeden önce kararı duyuran ülkelerden peş peşe gelen açıklamalar Moskova'yı harekete geçirdi.

Sahada savaşın boyutu evrilecek noktaya ulaşacak. Daha uzun menzilli füzeleri Ukrayna ordusuna Polonya sınırından teslim edecek Batı ülkelerinin sevkiyat anında Rusya askeri güç kullanacağını 'sürprizimiz var' diyerek aktardı.

Fransa ve İtalya ile görüşme gerçekleştiren Zelensky, hava gücünü kontrol etmek için SAMP-T hava savunma sistemi talep ettiği öne sürüldü. Almanya ve ABD 250 tankı Kiev topraklarına ulaştırdı.