Rusya'dan Ukrayna'ya: Miğferle başladılar, şimdi uçaklardan bahsediyorlar

Rusya'dan Ukrayna'ya: Miğferle başladılar, şimdi uçaklardan bahsediyorlar

Ukrayna'ya silah tedarik eden Batı ülkelerine tepki gösteren Rusya, silahların teslimatına yanıt vereceklerini söyledi.

Rusya'dan Ukrayna'ya: Miğferle başladılar, şimdi uçaklardan bahsediyorlar - 24 Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı, gün geçtikçe daha da derinleşiyor. Sahada kısa süre kontrolü ele geçiren Kiev yönetimi, yetersiz kaynak sebebiyle direnişini sürdüremedi. Stratejik noktalarda üstünlüğü kaybederek, ülke geneli vatandaşlarına hizmet veremez hale geldi. Geçtiğimiz ay 6 milyon Ukraynalı elektriksiz yaşam mücadelesi verdi.

Batı'dan Ukrayna'ya silah sevkiyatına karşı çıkan Rusya, son kez uyarı yaptıklarını belirtti. Destek adı altında silah yardımı yapan ülkelere karşı önlem alacaklarını ve teslimata yanıt vereceklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya'nın açıklamalarına yanıt verdi. Ülkesinin devlet televizyonuna konuşan Lavrov, Ukrayna'ya Batı'dan gelecek silah yardımına en ağır şekilde saldırıyla yanıt vereceklerini belirtti.

'UKRAYNA TOPÇULARINI GERİ PÜSKÜRTMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Güvenli tampon bölge oluşturmak için sınırlarından Ukrayna kuvvetlerini uzaklaştırmaya çalışacaklarını, Kiev'e uzun menzilli Batı silahlarını teslim edildiği an imha edecekleri belirten Lavrov, 'Ukrayna ordusu topçularını, topraklarımız için tehdit oluşturmayacak bir mesafeye geri püskürtmeye çalışıyoruz. Kiev rejimine sağlanan silahların menzili ne kadar büyük olursa, onları ülkemizin parçası olan bölgelerden o kadar fazla geri püskürtmemiz gerekecek.' ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna'nın dört bölgesini Rusya topraklarına katıldığını belirten Lavrov, gelişmeleri 'nesnel bir gerçeklik' olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler'de birçok ülke Rusya'nın referandum sürecini ilhak olarak değerlendirmişti.

ÖZEL ASKERİ OPERASYON

Kremlin, Batı'dan Ukrayna'ya gelecek daha uzun menzilli silahların çatışmayı tırmandıracağını, gidişatı kimsenin önleyemez noktaya sürüklendiğini açıkladı. Savaşın seyrini değiştirecek yeni gelecek askeri yardım sonrası sahada Ukrayna kuvvetleri dışında askeri destek verilecek.

Yardımlara rağmen Batı'nın Ukrayna'da bataklığa saplandığını savunan Lavrov, 'Her şey, Ukraynalı askerler için bazı miğferlerin (teslim edilmesiyle) başladı, bunu hafif silahlar izledi. Şimdi de açıkça uçaklardan bahsediyorlar.' dedi.

rusya-ukrayna-savasi.webp

Savaş olarak değil 'özel askeri operasyon' olarak nitelendiren Rus kaynakları, kısa sürede etkili sonuç elde edeceklerini savunuyor.