SEDDK, BES’in borsaya yatırılabilecek kısmını yüzde 10'dan yüzde 30'a çıkardı!

SEDDK, BES’in borsaya yatırılabilecek kısmını yüzde 10'dan yüzde 30'a çıkardı!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bireysel emeklilik sisteminde (BES) değişikliğe gitti. Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı ile yürürlüğe girdi. İşte detaylar…

Kamu kurum ve kuruluşları yeni kararlar almaya devam ederken; bu kararların yürürlüğe girmesi anlamına gelen Resmi Gazete yayımları da dikkat çekmeye başladı. Resmi Gazete’de bugün son olarak Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bireysel emeklilik sisteminde (BES), devlet katkısı fon portföyünün değerlendirileceği enstrümanlarda düzenleme yaptığı bilgisi yayınlandı. Düzenleme sonrası BES devlet katkısına ilişkin pek çok detay değişti.

SEDDK’nin aldığı karar sonrasında BES'te devlet katkısı fon portföyünün değerlendirileceği yatırım enstrümanlarında düzenlemeye gidilirken; devlet katkısının yatırıldığı fonların borsaya yatırılabilecek kısmı yüzde 10'dan yüzde 30'a çıkarıldığı açıklandı. Tek hisseye yatırım tavanı yüzde 1'den yüzde 5'e çıkarılırken, birtakım enstrümanlarda ise aşağıya doğru çekilmeler oldu. İşte detaylar…

YÜZDE 70’TEN YÜZDE 30’A DÜŞÜŞ

seddk-besin-borsaya-yatirilabilecek-kismini-yuzde-10dan-yuzde-30a-cikardi-2.jpg

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısına göre, önceki uygulamada nakden ödenen devlet katkısı fon portföyünün asgari yüzde 70’inin TL cinsinden borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde veya kira sertifikalarında değerlendirilmesine yönelik maddede bir düzenleme gerçekleştirildi. Düzenleme sonrasında bu oran yüzde 30’a indirildi. Kararın ardından; BIST 30, BIST likit banka, BIST banka dışı likit 10 ve BIST katılım 30 endeksleri ile BIST 100, BIST sürdürülebilirlik endeksi, BIST kurumsal yönetim endeksi ve Borsa İstanbul tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda değerlendirilmesinin gerçekleştirilebilmesi için kararın hüküm altına alındığı bildirildi. Aynı zamanda, tek bir hisse senedine nakden ödenen devlet katkısı fon portföyünden yapılabilecek yatırım oranı sınırı yüzde 1’di. Bu oran ise, yeni düzenleme ile birlikte yüzde 5’e yükseltildi.

YÜZDE 10’DAN YÜZDE 30’A ÇIKIŞ

Kararnamede, ‘nakden ödenen devlet katkısı fon portföyünün; borsada işlem gören ve bankalar tarafından çıkarılan borçlanma araçları, kaynak kuruluşu bankalar olan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen kira sertifikalarında veya Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir seviyeye denk gelen derecelendirme notuna sahip teminatlı menkul kıymetler ile varlık veya ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde değerlendirilmesindeki pay’ tarifi de yeniden yapıldı. Bu pay yüzde 20 iken; yüzde 15’e düşürüldü. Aynı zamanda; BIST 30, BIST likit banka, BIST banka dışı likit 10 ve BIST katılım 30 endekslerindeki paylar, yüzde 10’dan yüzde 30’a yükseltildi.