Son dakika! Türkiye İsveç ve Finlandiya ile olan görüşmelerini süresiz iptal etti!

Son dakika! Türkiye İsveç ve Finlandiya ile olan görüşmelerini süresiz iptal etti!

İsveç'te Türkiye'yi, dini inançları ve Cumhurbaşkanını hedef alan provokasyonlar sonucunda Ankara'nın aldığı karar ile İsveç ve Finlandiya NATO görüşmeleri süresiz olarak iptal edildi.

Son dakika! Türkiye İsveç ve Finlandiya ile olan görüşmelerini süresiz iptal etti!: Son dakika gelen habere göre İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik çirkin eylem sonucunda Ankara harekete geçti. Ankara'nın talebi üzerine Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki NATO görüşmeleri süresiz olarak iptal edildi. Bir sonraki toplantı Brüksel'de Şubat ayında yapılacaktı.

Irkçı olarak tanınan siyasetçi Rasmus Paludan'ın geçtiğimiz günlerde Kuran-ı Kerim'i yakması üzerinden bardağın son damlası taştı. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsveç'in bu provokasyonlara göz yumması üzerine ilişkilerin zedeleneceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bizden NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz. Ülkemizin büyükelçiliği önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya üyelik başvuruları konusunda, artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır." şeklinde konuştu.

GÖRÜŞMELER SÜRESİZ OLARAK İPTAL EDİLDİ!

Türkiye'de alınan karar ile İsveç ve Finlandiya NATO görüşmeleri iptal edildi. 28 Haziran 2022 tarihinde bu üç ülke arasında imzalanan Üçlü Muhtıra ile Daimi Mekanizması kurulmuştu. İsveç ve Finlandiya ile NATO görüşmeleri için imzalanan bu görüşme süresiz olarak iptal edildi. İsveç'te Türkiye'ye yönelik yapılan eylemler ve tehditler sonucunda alınan bu karar kamuoyuna az önce duyuruldu.