1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Star Gazetesi, ‘KÖSTEBEK’i Hablemitoğlu ölmeden önce okudu!
Star Gazetesi, ‘KÖSTEBEK’i Hablemitoğlu ölmeden önce okudu!

Star Gazetesi, ‘KÖSTEBEK’i Hablemitoğlu ölmeden önce okudu!

Star Gazetesi 2 gün önce büyük bir skandala imza attı. Gazete, Necip Hablemitoğlu suikastına dair “çok çarpıcı bir gelişme” diye verdiği haberde, Davut Şafak isimli bir şahsın mektubuna atıf yaparken gazeteciliğin geldiği ibretlik noktayı da ortaya koydu.

A+A-

Hükümete yakın yayın organlarından Star Gazetesi, 2 Mart 2018 “Hablemitoğlu'nun infaz emrinin FETÖ elebaşı Gülen'in yanında verildiğini gösteren mektup ortaya çıktı” diye verdiği haberde, Hablemitoğlu’na düzenlenen suikasta dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını ortaya koydu.

Gazetenin haberinde, “Geçmişte FETÖ'ye bağlı bir eğitim kurumunda yöneticilik yapan ve hükümlü olduğu bir başka dava sebebiyle cezaevinde bulunan Davut Şafak isimli şahıs, bir avukata yazdığı mektupta, Hablemitoğlu suikastının emrini, hain FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 'Topal Kazım' lakaplı halasının oğlu Kazım Avcı'nın verdiğini, kendisinin de bu ana şahit olduğunu öne sürdüğü” ifadeleri yer alırken, mektubu yazan Davut Şafak’ın, Hablemitoğlu’nun “Köstebek” isimli kitabıyla ilgili iddiaları mektubu baştan sonra çöpe atmayı gerektirecek kadar somut gerçeğe aykırıydı.

star_hablemitoglu_manset.jpg

Gazetenin haberine göre, mektubu yazan Davut Şafak’ın, "Ankara'ya Özel Öğretim Genel Müdürlüğü'ne Beşevler'e gittim. Amacım hizmet belgesi almaktı. Genel Müdür İbrahim Avcı yerine yanlışlıkla soy ismi Avcı olan Şube Müdürü Fetulah Gülen'in kuzeni Kazım Avcı'nın odasına girdim. Sekreteri, 'Hoca abdest almaya gitti, birazdan gelir' dedi. O sırada masasının üstünde Dr. Necip Hablemitoğlu'nun 'Köstebek' isimli kitabı dikkatimi çekti. Her cümlesinin altını çizmiş, küçük notlar almıştı. Kendisi gelince hizmet belgesine ihtiyacım olduğunu söyledim. Belgeyi ikindi vakti gelip alabileceğimi söyledi. O vakit geldim. Kazım Avcı içeride sivil bir polisle Hablemitoğlu hakkında konuşuyordu. 'Bolşevik baykuşunun sesini kesmek gerekir. Bu it soyu 10 yıl bizim hedefimizi ötelettirir. Ben hoca ile görüştüm. Gerekeni yapın.' ifadelerine şahit oldum" ifadeleri, Hablemitoğlu suikastının gerçek failini bulmak için önemli bilgilerdi ve savcılığın ifadesine başvurması bekleniyordu.

Gazete haberinde, “Hablemitoğlu dosyasına bakan savcılığın Davut Şafak'ın ifadesini alarak, soruşturmayı bu yönde genişletmesi beklenirken” ifadeleri kullanılıp, Şafak’ın “cezaevinde çeşitli baskılar kurularak öldürülmeyi çalışıldığı” iddiasına da yer verildi.

star_hablemitoglu1.jpg

KÖSTEBEK HABLEMİTOĞLU ÖLDÜRÜLDÜKTEN SONRA BASILDI

Gazetenin büyük bir gelişme olarak okurlarına sunduğu Davut Şafak imzalı mektupta yazan bilgiler başlı başına somut gerçeğe aykırı çıktı. Hablemitoğlu’nun “KÖSTEBEK” kitabı, Hablemitoğlu’nun suikast sonucu öldürülmesinden sonra basılıp raflardaki yerini aldı. Oysa mektup sahibi, Kazım Avcı’nın odada olmadığını görünce masasının üzerinde gördüğü KÖSTEBEK kitabına göz attığını, kitabın her cümlesinin altının çizildiği ve küçük notlar alındığını gördüğünü söylüyor. Şafak, verilen randevu gereği işini tamamlamak gerekli olan belgeyi almak için aynı günün ikindi vakti tekrar Avcı’nın odasına geldiğini belirtip sonrasını şöyle aktarıyor: “Kazım Avcı içeride sivil bir polisle Hablemitoğlu hakkında konuşuyordu. 'Bolşevik baykuşunun sesini kesmek gerekir. Bu it soyu 10 yıl bizim hedefimizi ötelettirir. Ben hoca ile görüştüm. Gerekeni yapın.' ifadelerine şahit oldum".

Star Gazetesi’nin Hablemitoğlu suikastının seyrini değiştirebilecek diye okurlarına aktardığı ve kendisi de FETÖ’den tutuklu Davut Şafak imzalı mektupta, Hablemitoğlu’nun ölümünden sonra basılan kitabın masada iken Hablemitoğlu’nun öldürülmesi emrinin verildiği iddiası belli ki failinin FETÖ olduğu yönünde önemli bilgilere ulaşılan Hablemitoğlu soruşturmasını akamete uğratma amacı taşıyor. Ya da mektup sahibi, kafasından uydurduğu bir senaryo ile “itirafçılık” imkanlarından yararlanmak istiyor. Peki haberi sansasyonel bir şekilde hem de savcıları göreve davet ederek aktaran Star Gazetesi?

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.