Türkiye Balkanlar'dan Gelen Soğuk Hava Dalgasıyla Sarsılıyor: Sıcaklıklar Düşüyor, Kuvvetli Yağışlar ve Fırtınalar Kapıda

Türkiye Balkanlar'dan Gelen Soğuk Hava Dalgasıyla Sarsılıyor: Sıcaklıklar Düşüyor, Kuvvetli Yağışlar ve Fırtınalar Kapıda

Türkiye genelinde hava durumu büyük bir değişim içinde. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava sıcaklıkları 10 derece düşürüyor. Marmara ve Güneydoğu'da kuvvetli yağışlar ve fırtınalar vatandaşları etkiliyor. Güncel hava durumu haberleri ve önlemler için de

Türkiye genelinde hava koşullarında önemli değişiklikler yaşanıyor. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava dalgası, yurt genelinde sıcaklık düşüşlerine yol açacak. Meteoroloji uzmanları, sıcaklıkların 6-10 derece arasında azalacağını ve bu durumun salı gününe kadar etkili olacağını bildirdi.

Özellikle Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuvvetli yağışların beklendiği belirtiliyor. Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege bölgelerinde yağışlar şimdiden başlamış durumda ve bu yağışların akşam saatlerinden itibaren tüm yurdu etkilemesi öngörülüyor.

Yağışların çoğunlukla sağanak şeklinde olacağı, Marmara ve Batı Karadeniz'in yüksek kesimlerinde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Pazar günü doğuya doğru hareket edecek yağışlı hava, pazartesi günü doğu bölgelerde etkili olacak ve özellikle Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in batısı ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Bu hava koşulları, hafta sonu boyunca devam edecek ve sıcaklıklar salı ve çarşamba günleri batı kesimlerde etkili olacak yeni yağışlı ve ılık bir sistemin etkisiyle tekrar mevsim normallerine yükselecek. Ankara, İstanbul ve İzmir'de de sıcaklık ve yağış durumu değişkenlik gösterecek.

Kuvvetli rüzgarlar konusunda da uyarılarda bulunuldu. Pazar günü batı bölgelerde, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de kuzeybatıdan esen fırtına şeklinde rüzgarlar ve doğu bölgelerde güneyli yönlerden esen fırtınalar bekleniyor. Vatandaşların bu durumlara karşı tedbirli olmaları önem taşıyor.