Twitter "trolleri" ayıklayacak

Twitter "trolleri" ayıklayacak

Aylık 336 milyon aktif kullanıcıya sahip Twitter, internet trollerini "davranışsal sinyallerle" ayıklayacak

Sosyal medya devi Twitter, hesaplarını amaçları dışında kullanan "internet trollerine" karşı stratejisini yeniden gözden geçirdi. Buna göre yeni plan kapsamında Twitter, "davranışsal sinyalleri" kullanarak sosyal networkteki tacizcileri belirleyecek ve tweetlerinin görünürlüğünü sınırlayacak.

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'nin Reuters ajansına yaptığı açıklamaya göre söz konusu davranışsal incelemelerle kişilerin kendilerini takip etmeyen hesaplar hakkında ne sıklıkta tweet attığı mercek altına alınacak. Bu kişilerin e-mail adreslerini doğrulayıp doğrulamadığı da kontrol edilecek.

Bu kişilerin tweetleri, "arama" sekmesinde, "yanıtlar" kısmında ve diğer bazı bölümlerde daha az görünecek. Yeni sistemin test aşamasında "rahatsız edici" tweetlerin, arama sonuçlarından yüzde 4, twetlere yanıt vermesiyle oluşan konuşma serilerinden yüzde 8 oranında azaldığı gözlendi.

"İstismara uğrayan kişilerin omuzlarındaki yükü almak istiyoruz" diyen Dorsey, tweetlerin sistemden tamamen silinmeyeceğini de sözlerine ekledi.

BAŞKA YENİLİKLER DE YOLDA

Jack Dorsey, aylık aktif kullanıcısı 336 milyona ulaşan Twitter'ın gelecek aylarda başka yenilikler açıklayacağını da duyurdu. Sosyal medya devi, "toplumsal konuşmaların" sağlıklı geçmesi için birçok akademisyenden mart ayında teklifler almıştı. Bugüne kadar 230 teklif sunuldu.

KULLANICI SAYISI ARTABİLİR

San Francisco merkezli sosyal medya platformu, 2006'da açık tartışma ortamı yaratabilme amacıyla kuruldu. Hâlihazırda rahatsız edici hesaplar şikayet edilebiliyor, engellenebiliyor ya da sessize alınabiliyor. Ancak yeni stratejiyle birlikte Twitter'ın daha fazla kullanıcıya ulaşacağı da tahmin ediliyor. Zira, söz konusu plan başarıya ulaşırsa kullanıcılar, daha rahat bir Twitter ortamında daha fazla vakit geçirebilir, reklam şirketleri daha rahat reklam yayınlayabilir.