Ukrayna, Polonya, Macaristan ve Slovakya’ya Gıda İthalat Yasağı Nedeniyle Dava Açıyor

Ukrayna, Polonya, Macaristan ve Slovakya’ya Gıda İthalat Yasağı Nedeniyle Dava Açıyor

Ukrayna, Polonya, Macaristan ve Slovakya’nın Ukrayna tarım ürünlerine yönelik yasaklarını kaldırmaması halinde bu ülkelere dava açacağını duyurdu. Bu durum AB-Ukrayna ilişkilerini nasıl etkiler?

Ukrayna, komşu ülkeler Polonya, Macaristan ve Slovakya’nın Ukrayna tarım ürünlerine yönelik yasaklarını kaldırmaması halinde bu ülkelere dava açacağını duyurdu. Ukrayna Ticaret Temsilcisi Taras Kachka, Politico’ya verdiği bir röportajda bu kararı açıkladı.

Yasakların Nedeni Nedir?

Polonya, Macaristan ve Slovakya, Ukrayna’dan gelen gıda ürünlerine Afrika domuz ateşi (ASF) ve kuş gribi (AI) gibi hayvan hastalıkları nedeniyle yasak getirmişti. Bu yasaklar, Avrupa Birliği’nin (AB) veterinerlik kurallarına uygun olarak uygulanmaktadır. Ancak Ukrayna, bu yasakların bilimsel temele dayanmadığını ve ticareti engellediğini savunuyor.

Ukrayna Ne Yapmayı Planlıyor?

Ukrayna Ticaret Temsilcisi Taras Kachka, Politico’ya yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Polonya, Macaristan ve Slovakya’ya karşı Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) dava açmayı planladığını söyledi. Kachka, “Bu ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor, ancak sonuç alamazsak DTÖ’ye başvuracağız.” dedi.

Kachka ayrıca, Polonya’nın ek tedbirlerini geri çekmemesi halinde Ukrayna’nın Polonya’ya da karşılıklı tedbirler uygulayabileceğini belirtti. Kachka, “Ek ürünlere misilleme yapmak zorunda kalacağız ve Polonya’dan meyve ve sebze ithalatını yasaklayacağız.” dedi.

Bu Durum AB-Ukrayna İlişkilerini Nasıl Etkiler?

Ukrayna, 2014 yılında AB ile bir Ortaklık Anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşma kapsamında Ukrayna, AB ile ticaretini kolaylaştırmak için AB standartlarına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Ancak bazı AB üyeleri, Ukrayna’nın veterinerlik kurallarını tam olarak uygulamadığını iddia etmektedir.

Ukrayna ise AB’nin kendisine adil davranmadığını ve bazı ülkelerin siyasi nedenlerle ticari engeller oluşturduğunu ileri sürmektedir. Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı gerilim de bu durumu etkilemektedir.

Ukrayna’nın Polonya, Macaristan ve Slovakya’ya dava açması, AB-Ukrayna ilişkilerinde yeni bir krize yol açabilir. Bu durumun nasıl çözüleceği ise zaman gösterecektir.