1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi müfettişlerinden Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a teşekkür
Vergi müfettişlerinden Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a teşekkür

Vergi müfettişlerinden Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a teşekkür

Vergi Müfettişleri Derneği’nden (VMD) yapılan açıklamada Hazine ve Maliye Bakan’ı Berat Albayrak ve VDK Başkanı Suat Sarıgül’e teşekkür edildi.

A+A-

2011 yılında kurulan Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK) yaptığı incelemelerle devlet bütçesine ve hazineye büyük katkılar yaptığı vurgulanırken 2011’i izleyen yıllarda VDK içerisinde oluşan bürokratik oligarşinin yarattığı problemlerin Berat Albayrak’ın Bakanlık görevine gelmesiyle çözüldüğü belirtildi.

Geçtiğimiz Mart ayında VDK Başkanlığı görevine getirilen Suat Sarıgül’ün önemli çalışmalara imza attığı belirtildi ve “Sayın Bakanımızın Bakanlık üst yönetimi ile birlikte attığı adımlar Kurul (VDK) Başkanımız Sayın Suat Sarıgül’ün de göreve gelmesi ile meyvelerini vermeye başlamış kurul içi barış yeniden tesis edilirken, kamu yararına yapılan çalışmalara hız verilmiştir” denildi.

5 binden fazla üye

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı VDK Başkanlığı’nda görev yapan vergi müfettişi ve müfettiş yardımcılarının üyesi olduğu Vergi Müfettişleri Derneği’nin genel merkezi Ankara’da olup, 25 ilde temsilciliği, İstanbul, İzmir ve Adana’da şubesi bulunuyor. 5 binin üzerinde de üyesi olan VMD, yaklaşık 30 yıldır aralıksız yayın hayatını sürdüren Vergi Raporu dergisi ve onlarca eser basan yayın evine sahip. 

VMD tarafından yapılan açıklama şöyle: 

Sayın Cumhurbaşkanımızın üstün öngörüsü ile kurulan ve denetimdeki çok başlılığı ortadan kaldıran Vergi Denetim Kurulu, ilk günden bu yana ifa ettiği görevleriyle hazinemize önemli katkıda bulunurken aynı zamanda caydırıcı ve önleyici gücü ile vergide adaletin sağlanmasına da yardımcı olmuştur. 

İlk yıllarında vergi incelemelerinde Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kıran Vergi Denetim Kurulu zamanla kendi içerisinde bazı sorunları çözememiş aksine eski sorunların üzerine yenileri eklenmiştir. 

Birçok sıkıntılara yol açan ve dağ gibi büyüyen Kurul içi sorunlar ve huzursuzluklar Sayın Bakanımız Berat Albayrak'ın Bakanlık görevini devralması ile hızla çözülmeye başlamıştır.

Sayın Bakanımızın Bakanlık üst yönetimi ile birlikte attığı adımlar Kurul (VDK) Başkanımız Sayın Suat Sarıgül’ün de göreve gelmesi ile meyvelerini vermeye başlamış kurul içi barış yeniden tesis edilirken, kamu yararına yapılan çalışmalara hız verilmiştir. 

Bu kapsamda atılan adımların belki de en önemlisi devrim niteliğinde bir kararla, Vergi Müfettişlerinin başında Demokles’in kılıcı misali sallanan zorunlu yer değiştirme uygulamasının 27 Eylül 2019 tarih ve 30901 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Müfettişlerinin Görev Yerlerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik ile kaldırılmasıdır.

Birçok meslektaşımızın aile birliğinin sarsılmasına yol açan, çalışma huzurunu ve verimini bozan zorunlu yer değiştirme uygulamasının kaldırılmasını derneğimiz sadece olumlu ve iyi niyetli bir gelişme olarak görmemektedir. Bu karar, millete hizmeti her şeyin üzerinde tutan çalışanı ile kavga etmek yerine onunla birlikte hareket etmeyi, çalışanını motive etmeyi benimseyen son derece müspet bir yönetim düşüncesinin göstergesi devrim niteliğinde bir karardır. 

Vergi Müfettişleri için zorunlu yer değiştirme uygulamasının kaldırılması kararını alan başta Sayın Bakanımız Berat Albayrak'a ve bu kararın alınmasında büyük emekleri olan Bakanlığımız üst yönetimine, Kurul Başkanımız Sayın Suat Sarıgül'e, Kurul (VDK) Başkan Yardımcılarımıza, meslektaşlarımız adına teşekkür ederken, Sayın Bakanımızın müjdesini verdiği Vergi Müfettiş Yardımcısı meslektaşlarımızın atama işlemlerinin en yakın zamanda gerçekleşmesini temenni ediyoruz.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.