Yeni pandemi kapıda mı? Eris varyantı Türkiye’de!

Yeni pandemi kapıda mı? Eris varyantı Türkiye’de!

Eris varyantı Türkiye’de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca endişe sayılmayacak bir gelişme dedi. CHP’li Serkan Sarı bakanlığa tedbir çağrısı yaptı. Dünya Sağlık Örgütü varyantın küresel olarak yayılabileceği uyarısında bulundu.

Dünya genelinde yayılan o mikrones oyundan gelen eris varyant’ı artık Türkiye’de. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 9 kişide kovid-19’un eris varyantının görüldüğünü duyurdu. Bakan Koca, hastaların yurtdışı temaslı ve aynı ilde olduklarını söyledi. Virüsün hangi ilde görüldüğüne dairse bilgi vermedi. Ancak Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, bakanlığın açıklamasından günler önce varyantın görüldüğüne dikkat çekmişti.

Bakan Koca: Endişe sayılmayacak bir gelişme

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eris varyantına dair “endişe sayılmayacak bir gelişme” ifadelerini kullandı. Bu ifadeye CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı’dan tepki yükseldi.

“Görüyoruz ki hala aynı rahatlıkla Sağlık Bakanı açıklamalarına devam ediyor.” diyen Sarı, bakan Koca’nın “endişe sayılmayacak bir gelişme” ifadelerini eleştirdi.

“Herhangi bir telaşa, tehlikeye, sıkıntıya mal olmadığı yönünde rahatlatıcı söylemlerde bulunuyor. Biz açıklamalarla değil, alınan tedbirlerle halkımızın, milletimizin rahata ermesini istiyoruz.” diyen Sarı, bakanlığa acil olarak test sayılarını arttırarak vakaların tespiti konusunda hızlı bir çalışma yapması, yayılımı engellemek için gerekli tedbirleri gecikmeden etkili olarak alması gerektiğini vurguladı.

CHP’li Sarı: Acilen tedbir alınması gerektiğini vurguluyoruz

CHP’li Sarı, bakanlığa çağrıda bulunarak, acilen tedbir alınması gerektiğini vurguladı.

“Yeni bir salgınla, yeni bir kapama vakasıyla, yeni bir karantina ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Tedbirlerin acilen alınması gerektiğini vurguluyoruz.” diyen Sarı, halkın sağlığı için sorumluluk üstlenilmesini istedi.

Dünya Sağlık Örgütü: Varyant küresel olarak yayılabilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni raporu ise eris varyantının küresel olarak yayılabilir ve vakalarda artışa neden olabileceği uyarısında bulundu. Raporda ayrıca 7 Ağustos’ta itibariyle 51 ülkeden 7 binin üzerinde numunenin paylaşıldığına yer verildi.

Rapora göre, eris varyantının daha bulaşıcı olduğu ve aşıların etkinliğini azaltabileceği belirtildi. Raporda, eris varyantının diğer varyantlara göre daha fazla mutasyona uğradığı ve bağışıklık kaçışı riski taşıdığı da ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü, eris varyantının küresel sağlık acil durumu olarak ilan edilmesini tavsiye etti. Örgüt, ülkelerin eris varyantına karşı hazırlıklı olmaları ve önlemler almaları gerektiğini vurguladı.