Yıldırım'dan, İngiltere Başbakanına uyarı ‘AB Gümrük Birliği Anlaşmasına sadık kalın!’ 'Yoksa...'

Yıldırım'dan, İngiltere Başbakanına uyarı ‘AB Gümrük Birliği Anlaşmasına sadık kalın!’ 'Yoksa...'

Binali Yıldırım İngiltere Başbakanı Theresa May’i uyardı: ‘AB Gümrük Birliği Anlaşmasına sadık kalın!’ yoksa, Türkiye, Birleşik Krallık ile arasındaki ticaret ilişkilerini, tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaktır.’

Başbakanı Binali Yıldırım, İngiltere’nin Evening Standart Gazetesi Editörü George Osborne ile gerçekleştirdiği özel röportajda Brexit sürecine yönelik uyarı mesajı gönderirken, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’e,’Brexit uygulama adımları sırasında, dikkatli kararlar vermesi gerektiğini’ hatırlattı.

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması sürecini Nisan ayında resmen başlatmasının akabinde, ‘ülkesinin, diğer AB üyesi ülkeleriyle ortaklaşa yapmış olduğu AB gümrük birliği anlaşmasının da bütünlüğü dışına çıkabileceğini’ söyledi. Açıklamasına ilaveten Başbakan May, ’Brexit aşamasının tamamlanışı süreci içerisinde, Birleşik Krallık ile AB üyesi ülkeler arasında yeni bir anlaşma gerçekleştirilmesi üzerinde çalışacağını’ vurguladı.

Birleşik Krallık Başbakanı’nın konuyla ilgili yaklaşımını kınayarak yorumlayan Başbakan Yıldırım, ‘Brexit sürecinde, AB ile Birleşik Krallık arasında değişebilecek ticari kararların, hatta, yeni bir gümrük birliği anlaşmasının akabinde, Türkiye’nin her iki tarafa yönelik ticari ilişkilerini de tekrar gözden geçirilebileceğini’ hatırlattı. Başbakan Yıldırım, ‘Eğer, yukarıda bahsi geçen değişikliğin (AB-Birleşik Krallık Gümrük Birliği anlaşmasının değişmesi konulu) yapılması sonrasında, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında halen süregelen ticaret anlaşması yeniden değerlendirilecek; bu vesileyle Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yeni bir anlaşma yapılması ihtimali doğacak; ve üstelik, böyle bir karar aşaması dört yıla kadar yayılacak geniş bir zamana dahi uzanabilecektir’ dedi.

Bilindiği üzere, Türkiye, Avrupa Birliği oluşumunun dışında yeralmasına rağmen, günümüzde, ‘AB ile AB üyesi olmayan bir ülke arasında kabul edilmiş bir gümrük birliği anlaşmasına sahip bulunan tek ülke’ ayrıcalığını taşımaktadır. Buna ilaveten Türkiye için, bu özel anlaşma, ziyaret ve servis alanındaki uygulamaların da eklenilmesi yolundaki çalışmalar ağırlığıyla da devam etmektedir.

Öte yandan, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May,  Brexit geçiş aşamasında, Türkiye’den gelebilecek olası bir destek umuduyla, Ankara’ya yönelik iletişimine yoğunluk kazandırdı ve ‘Birleşik Krallık ile Türkiye arasında yepyeni ve daha derin nitelikteki ticari ilişkilerin garantilenmesi’ niyetini açıkça ifade etti.

Böyle bir dostluğun akabinde, her iki ülke için de iş imkanlarının güvence altına alınacağını ve taraflardaki refah seviyesinin daha da yükseleceğini, açıklayan Theresa May, ‘Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinden ayrılışı sürecinde, Türkiye’den umduğu ‘ticari dayanışma nitelikli ilişki desteğinin önemini’ tekrar hatırlattı.

AVAZTÜRK/Londra