YÖK’ün ‘Bölme Projesi’ kaos değirmenine su taşıdı

YÖK’ün ‘Bölme Projesi’ kaos değirmenine su taşıdı

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın üniversiteleri bölme projesi öğrenciler ve üniversite yönetimlerini sokağa döktü. Saraç’ın hiçbir bilimsel karşılığı olmayan bu projesi halktan da tepki aldı.

İstihbarat birimleri başta olmak üzere devletin farklı birimlerinin iç savaşa varacak çatışma ve kaos planlarına dikkat çektiği bir dönemde merkezine YÖK’ün oturduğu üniversiteleri bölme projesi öğrenciler ve üniversite yönetimlerini sokağa döktü. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın köklü üniversiteler başta olmak üzere bazı üniversiteleri ikiye bölme projesi bilim adamları ve akademisyenler tarafından sert eleştiriler ile karşılanırken projenin bilimsel hiçbir karşılığının olmadığı belirtildi.

İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi gibi köklü üniversitelerinde yer aldığı “Bölme Projesine” öğrenciler, üniversite yönetimleri ile birlikte tepki gösteren eylemler yaparken, Gazi Üniversitesinde ki eyleme üniversite güvenliğinin müdahale etmesi sonucu olaylar çıktı ve büyüyen olaylara polis müdahale etti.

Benzer olayların diğer üniversitelerde de şiddetini artırarak yaşanmasından korkulurken, göreve geldiği günden bu yana üniversitelerde ki FETÖ ve PKK yapılanmalarına karşı basiretsizlik gösteren Yekta Saraç’ın bilimsel bir karşılığı olmayan üniversiteleri bölme projesinin, seçim öncesi ülkeyi çatışma ve iç savaşa sürüklemeyi amaçlayan kaos planlarına hizmet edeceği değerlendirmeleri yapıldı.

Halen TBMM’de olan ve komisyonda kabul edilen bazı köklü üniversiteleri bölme tasarısını kanunlaşması durumunda tepkilerin ve kitlesel eylemlerin dozunun da artacağını belirten akademisyenler ve güvenlik kaynakları Türkiye’ye yönelik kaos planlarını destekleyecek ve hiçbir bilimsel ve akdemdik karşılığı olmayan bu tür adımların biran önce önüne geçilmesi gerektiğini belirttiler.

AVAZTURK