Ziraat Bankası'ndan kritik duyurular yapıldı! Adınız listede mi hemen kontrol edin yoksa paranız yanabilir

Ziraat Bankası'ndan kritik duyurular yapıldı! Adınız listede mi hemen kontrol edin yoksa paranız yanabilir

Türkiye'de yeni yıl ile birlikte vatandaşlara devlet ve özel bankalar tarafından duyurular yapılmaya devam ediyor.

Ziraat Bankası'ndan kritik duyurular yapıldı! Adınız listede mi hemen kontrol edin yoksa paranız yanabilir - Türkiye'de yeni yıl ile birlikte vatandaşlara devlet ve özel bankalar tarafından duyurular yapılmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Ziraat Bankası müşterisi olanlar için peş peşe çağrılar gelmeye devam ederken yapılan duyurularda da listelerin yayınlandığı ifadeleri yer alırken söz konusu listelerde de bilgisi olan kişilerin, en geç 15 Haziran 2023 tarihine kadar da mesai saati bitiminde şubeye gitmesi gerekmekte.

Ziraat Bankası'nda hesapları olan vatandaşlar için 2023 yılında zaman aşımı duyuruları gerçekleştirilirken yapılan duyurularda da listede yer alan vatandaşların kimlikleriyle beraber şubeye de gitmesi gerektiği ifadeleri yer aldı.

ZİRAAT BANKASI AÇIKLAMA YAPTI

screenshot-12-2.jpg

Ziraat Bankası tarafından da yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

023 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler sorgulamasını yapmak isteyenler, Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yapılan bu açıklama sonrasında ise vatandaşların da sorgulamaları gerçekleştirerek bankalara giderek ödemelerini alması gerektiği aksi takdirde ise ödemelerin yanacağı bildirildi.