1 Kg tavuk eti ile 1 kg dana eti YARIŞIYOR! 200 TL olan kıyma ile 150 TL tavuk kanat fiyatı UÇUYOR...

1 Kg tavuk eti ile 1 kg dana eti YARIŞIYOR! 200 TL olan kıyma ile 150 TL tavuk kanat fiyatı UÇUYOR...

Kırmızı ete gelen fahiş zamların ardından bu kez beyaz ette adeta uçuşa geçmeye başladı. 350 TL'yi bulan kırmızı et için Bakanlık kurumlar ve hükümet harekete geçerek fiyat düşürmeye çalışırken bu kez beyaz et yükselişe geçti. İşte son durum...

Et fiyatları dar gelirlinin adeta belini bükerken milyonlarca vatandaş içinde artık tamamen lüks gıdalar haline geldi. En temel protein ihtiyacı olan et için erişim vatanda için zorlaşmaya başladı.

1 Kg tavuk eti ile 1 kg dana eti YARIŞIYOR! 200 TL olan kıyma ile 150 TL tavuk kanat fiyatı UÇUYOR...- Geçtiğimiz Nisan ayında Ramazan bayramı etkisi ile Dana kıyma ve kuşbaşı fiyatları market reyonlarında 350 TL'yi görürken Tarım Kredi Marketlerinde İstanbul PERDER'de ve Et ve Süt Kurumu (ESK)'da fiyat sabitleme kararı alınmıştı.

foodmeat.jpg

Ramazan boyunca resmi kurumlarda et satışlar 140 ile 150 TL arası olurken Ramazan ayının bitimi sonrası fiyatlar tekrar ivmelendi. Bu kez kırmızı et ile birlikte beyaz ette yükselişe geçti. Bugüne bakıldığında kıymanın kilogram fiyatı Bakanlık tarafından 200 TL ile 220 TL aralığı olarak belirlendi. Dana kuşbaşı ise 220 ile 240 TL aralığında olacak.

Son yıllarda birçok sektörde meydana gelen zamlardan sonra, vatandaşların alım gücünde düşüşler yaşanmış, alınan ürünlerde seçicilik de ön plana çıkmaya başlamıştı. Vatandaşların sık sık tükettiği ürünlerden olan beyaz et, bu zamlardan nasibini alsa da, kırmızı ete oranla daha uygun olması insanların ilk tercihi olmasını sağladı.

Marketlere göre fiyatlarda değişiklik gözlemlenirken, kasaplarda tavuk bonfile ortalama 100 TL'den satılıyor. Büyük market zincirler de ise bu fiyatlarda farklılık gözlemleniyor.