1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak: BOTAŞ doğal gaz indirimini duyurdu!’

1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak: BOTAŞ doğal gaz indirimini duyurdu!’

1 Mart tarihinde indirim uygulanacak. BOTAŞ internet sitesi üzerinden yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuna duyuruda bulundu.

BOTAŞ doğal gaz fiyatlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım -işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında Yüzde 20,95 ile Yüzde 26,12 oranlarında,

Elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında Yüzde 20 oranında,

indirim yapılmıştır.

Diğer taraftan 2022 Ekim ayı esas alındığında, Sanayide kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında 1 Mart 2023 tarihi itibarıyla Yüzde 40,53 ile Yüzde 54,53 oranlarında, elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında ise yüzde 41,82 oranında indirim yapılmıştır.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında Konutlarda Ukrayna ve Macaristan'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur