2023 öğretmen ataması ne zaman yapılacak? 45 bin öğretmen ataması takvimi açıklandı mı?

2023 öğretmen ataması ne zaman yapılacak? 45 bin öğretmen ataması takvimi açıklandı mı?

Merakla beklenen öğretmen atama takvimi sonunda belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 45 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi haberimizin devamında sizlerle...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğretmen atama takvimi ile ilgili tüm bilgileri açıkladı. Mahmut Özer 2023 öğretmen atama takvimi ve ön başvuru tarihi boş kontenjan bilgilerini tek tek paylaştı.

2023 45 bin öğretmen ataması yapılıyor

Binlerce atama bekleyen öğretmenlere sonunda müjde verildi. 45 bin öğretmen ataması yapacağı bilgisi verildi. Öğretmen atamaları ile ilgili Mahmut Özer şu açıklamayı yaptı, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesini verdiği 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen atamasıdır. Bu nedenle de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitime verdiği bu büyük destekleri için şükranlarımı sunuyorum.” İfadeleri ile Cumhurbaşkanı saygılarını sundu.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni öğretmen atama takvimine İle ilgili şu bilgileri verdi, “Öğretmen adaylarının ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri ise 4 Nisan’da ilan edilecektir” diyerek ön başvuru tarihinin bildirdi.68354.jpg

2023 öğretmen ataması ne zaman yapılacak?

Milli eğitim Bakanı Mahmut Özer sözlü sınavlar ile ilgili detaylar da verdi Özer tarafından verilen detaylar ise şu şekilde, sözlü sınav 7-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak ve sonuçlar 18 Nisan’da açıklanacak. Adaylar atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında yapmış olması gerekmektedir. Yapılan tercihlere göre atama sonuçları ise 8 Mayıs’ta açıklanacaktır. Öğretmenler 1 Eylül’den itibaren de belirlenen okullarında görevlerine başlamış olacaktır” diyerek konu ile ilgili açıklama yaptı.

Öğretmenlik için 103 alandan atama yapılacağına vurgulayan Mahmut Özer, bu doğrultuda en fazla atama yapılacak beş alan ile ilgili şu bilgileri verdi: "45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan yer almaktadır. Rehberlik alanında 3 bin 604 kontenjan, Okul öncesi öğretmenliğinde ise 3 bin 269 kontenjan yer almaktadır. İlköğretim matematik alanında 2 bin 656 kontenjan, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanında ise 2 bin 604 kontenjan yer almaktadır" İfadelerini kullanarak açıklama yapan Mahmut Özer, atama yapılacak alanlara başvuru için 50 taban puanın esas alındığında belirtti.