24 Ocak 2023 ehliyet affı geldi mi, ne zaman gelecek?

24 Ocak 2023 ehliyet affı geldi mi, ne zaman gelecek?

Türkiye'de milyonların merakla araştırdığı ehliyet affı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor.

24 Ocak 2023 ehliyet affı geldi mi, ne zaman gelecek? Türkiye'de milyonların merakla araştırdığı ehliyet affı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda milyonların merakla beklediği mutlu haber paylaşıldı. Bu doğrultuda en çok merak edilen seçim tarihi konusu ile ilgili yanında ehliyet affından da bahseden Erdoğan bu süreçte belirli ihlaller dışında kalan ceza puanlarının da silineceğini ve ehliyetlerin vatandaşlara da iade edileceği duyuruldu.

Ülke genelinde Sürücüler Karayolları Trafik Kanunu'nda suç olarak kabul edilen vatandaşların sürüş esnasında ki eylemleri sebebiyle trafik polisleri tarafından da ceza verilmekte. Verilen bu cezalar sonrasında da sürücülerin ceza puanları azalırken bu süreçte her yıl 100 olarak yenilenen puanlar her cezada düşmekte. 100 puanı dolduran sürücülerin de 2 ay süreyle ehliyetlerine de el konulurken sürücüler de eğitim almakta.

Bir sürücünün yılda 2 kez 100 ceza puanı doldurmaları durumunda bu doğrultuda 4 ay süreyle ehliyetlerine el konularak sürücü psiko-teknik değerlendirmeler ve psikiyatri uzmanlarının muayenesine de gönderilerek araç kullanmaya engeli olmaması sürücüye ehliyeti iade edilmektedir.

EHLİYET AFFINDAN KİMLER FAYDALANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda ehliyet affına dair de, "Ölümlü trafik kazalarında neredeyse yarı yarıya azalma sağladık. Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.'' dedi.