4.500 TL gelir desteği kararı Resmi Gazete’de yayınlandı!

4.500 TL gelir desteği kararı Resmi Gazete’de yayınlandı!

Sosyal yardım miktarı artışı ile ilgili resmi açıklama bugün Aile Bakanlığı’ndan geldi. Buna göre İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar için 4.500 TL, diğer illerde yaşayanlara ise 3.375 TL gelir desteği verilecek. Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardımlara ilişkin yeni bir karar alınmıştı. Sosyal yardımların artırılmasına ilişkin alınan karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Ankara ve İstanbul’da yaşayanlar için ödenen 2992,5 TL’lik gelir desteği 4.500 TL’ye yükseltilirken, diğer büyükşehir iller için verilen 2250 TL destek 3375 TL’ye yükseltildi.

Ulaşım desteği adı altında başlatılan bu sosyal yardıma ilişkin bakanlık kendi sayfasında bilgilendirmelerde bulundu. Büyükşehir olmayan tüm illerde ulaşım desteğinin 2.700 TL’ye çıkarıldığını belirtti.

Kimlerin bu destekten faydalandığına dair, kime ne kadar gelir desteği verileceğine dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yapılan resmi açıklamalarda şu bilgilere yer verildi;

GELİR DESTEĞİ ÜCRETLERİ ARTIRILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesi artırıldı. Artış yapılmasına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 2250 TL olan destek ödemesi miktarı 3375 TL’ye, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2992,5 TL destek 4500 TL’ye, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde ise 2250 TL destek 3375 TL’ye yükseltildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine yapılmakta olan gelir desteği ödemeleri 1 Temmuz 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 50 artırıldı.

Söz konusu Yönetmelikte ödeme miktarlarını düzenleyen maddede yapılan değişiklikle birlikte 1 Temmuz 2023'ten itibaren şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 2250 TL olan destek ödemesi miktarı 3375 TL’ye, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2992,5 TL destek ise 4500 TL’ye yükseltildi.

Büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2250 TL destek 3375 TL’ye, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1800 TL destek ise 2700 TL’ye çıkarıldı.