ABD Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor! Piyasalarda durum ne olacak?

ABD Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor! Piyasalarda durum ne olacak?

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin etkisiyle küresel piyasalar geçen hafta karışık bir seyir izledi. Ancak şimdi gözler ABD Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrildi.

Veriler, ülke ekonomisinin bir yandan iyiye gittiğini gösterirken diğer yandan enflasyonist baskıların hala devam ettiğini ortaya koydu.

Piyasalar, Merkez Bankası’nın faiz politikasındaki değişikliklere odaklanmış durumda. Faiz oranlarının artırılması veya sabit tutulması, ekonomik dengeleri etkileyecek ve yatırımcılar üzerinde doğrudan etki yaratacaktır. Bu nedenle, Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasalar açısından büyük önem taşıyor.

Rezerv politikalarını etkileyecek mi?

Analizciler, enerji fiyatlarındaki artışın enflasyonist endişeleri tetiklediğini ve Federal Rezerv'in politikalarını etkileyebileceğini belirtiyor. Resesyon endişelerinin azalmasına rağmen, Fed'in eylül toplantısında faizleri sabit tutacağı kesin gözüyle bakılıyor. ABD'de çekirdek enflasyonun kademeli olarak düşmekte olduğu ve iş gücü piyasasının güçlü duruşunu sürdürdüğü vurgulanıyor.

Uluslararası Para Fonu küresel borcun Kovid-19 salgını öncesi seviyelerinin önemli ölçüde üzerinde kaldığını belirtiyor ve uzun süreli yükseliş trendine geri dönebileceği uyarısında bulunuyor. Küresel borcun 2021'de 235 trilyon dolar olarak gerçekleştiği ve geçen yıla göre 200 milyar dolarlık bir artış olduğu ifade ediliyor.

Petrol fiyatları yükselişte

Merkez Bankası’nın faiz kararı ve piyasaların seyriyle ilgili beklentiler önümüzdeki hafta ön planda olacak. Küresel piyasalar, ABD’deki makroekonomik verilerin etkisiyle karışık bir seyir izledi. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış enflasyonist endişeleri tetiklerken, Fed’in politikalarını etkileyebileceği düşünülüyor. ABD’de çekirdek enflasyonun kademeli olarak düşmesi ve iş gücü piyasasındaki güçlü duruş dikkat çekiyor. Uluslararası Para Fonu ise küresel borcun salgın öncesi seviyelerinin üzerinde kaldığını belirtiyor.

Petrol fiyatları, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretim kısıtlamalarını uzatmasıyla yükseliş eğilimini sürdürüyor. Türkiye’de ise BIST 100 endeksi geçen hafta dalgalı bir seyir izledi. Türkiye ekonomisinin beklenenden daha güçlü büyümesi nedeniyle Fitch Ratings, bu yıl için büyüme tahminini yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise Kur Korumalı Mevduat’ta zorunlu karşılık oranını artırdı. KKM’nin yoğun olduğu 6 aya kadar vadeli zorunlu karşılık oranı % 25’e çıkarıldı. 1 yıla kadar vadeli olanlar için ise zorunlu karşılık oranı% 5 olarak belirlendi.