ABD yine çamura yattı!

ABD yine çamura yattı!

TSK’nın Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı bölgede ABD’nin hesaplarını alt üst etti.

Terör örgütü PKK/YPG’yi stratejik ortak ilan eden ve kara ordusu olarak kullanan ABD, Afrin yenilgisinin ardından ağız değiştirdi. Türkiye ile ABD arasında sürdürülen heyetler arası görüşmelerde bu ülkenin terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği silahları geri toplaması konusu masaya yatırıldı.

YALANI YÜZLERİNE VURULDU

Edinilen bilgilere göre, Türkiye ve ABD heyetleri arasında yapılan görüşmelerde başta Suriye olmak üzere terör örgütü PKK’nın Kandil ve Sincar’daki faaliyetleri konuşuldu. Türk tarafı masada ABD’nin terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği 5 bin TIR dolusu silah ve lojistik yardımı masaya getirdi. ABD’nin “DEAŞ’a karşı kullanılan bu silahları toplayacağız” sözünü tutması istendi. Ancak ABD, bu isteğe, “Silahların hepsini geri alamayız, çünkü bölümü kayıp” tezi ile karşı çıktı. Toplantıda ABD’nin “kayıp” yalanı, tezi belgelerle çürütülürken, “Verdiğiniz silahların bir bölümü Afrin’de kullanıldı. Önemli bir bölümü bölücü örgüt tarafından Türkiye’ye sokuldu. Bir bölümünü de sattılar” denildi.

MENBİÇ PAZARLIĞI

Öte yandan masada yer alan bir diğer konu da terör örgütü PKK/YPG’nin Menbiç’teki varlığı oldu. Türkiye, Menbiç’e operasyon düzenleme kararlılığını bir kez daha masada tekrarlarken, ABD’liler yol haritası önerisi yaptı. PKK/YPG’nin Menbiç’ten çekilmesinin en az 6 ay alacağını ifade eden ABD tarafının bu önerisi Türk heyeti tarafından zaman kazanma olarak değerlendirildi. Uzlaşılması halinde terör örgütü PKK/YPG’nin Menbiç’ten 3 ay içerisinde çekilmesinin mümkün olduğu anlatılırken, aksi halde Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlayana kadar operasyonlarını sürdüreceği vurgulandı.

AVAZTURK