ABD’de Konut Piyasası Endeksi Düşüşte

ABD’de Konut Piyasası Endeksi Düşüşte

ABD’de NAHB/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi, Eylül 2023’te beş ayın en düşük seviyesine geriledi. Yüksek mortgage oranları inşaatçı güvenini ve tüketici talebini olumsuz etkiledi. Trading Economics, endeksin uzun vadede yükseliş trendine gireceğini...

ABD’de konut piyasasının nabzını tutan NAHB/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi, Eylül 2023’te ikinci ay üst üste düşerek beş ayın en düşük seviyesine geriledi. Endeks, Ağustos’taki 50 seviyesinden 45’e indi ve piyasa beklentisi olan 50’nin altında kaldı.

Mortgage Oranları Talebi Baskılıyor

NAHB/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi, mevcut müstakil ev satışlarına ilişkin gösterge, potansiyel alıcı göstergesi ve önümüzdeki altı ayda konut satışlarına ilişkin alt endeks olmak üzere üç bileşenden oluşuyor. Eylül ayında, mevcut müstakil ev satışlarına ilişkin gösterge 1 puan düşerek 51’e gerilerken, potansiyel alıcı göstergesi 5 puan düşerek 30’a düştü. Ayrıca, önümüzdeki altı ayda konut satışlarına ilişkin alt endeks de 6 puan düşüşle 49’a geriledi.

Endeksin düşmesinin arkasındaki en önemli faktör, yüksek mortgage oranları oldu. NAHB’nin baş ekonomisti Robert Dietz, “Yüksek mortgage oranları inşaatçı güvenini ve tüketici talebini açıkça olumsuz etkiliyor. Artan sayıda alıcı, uzun vadeli faiz oranları düşene kadar ev alımını ertelemeyi tercih ediyor” dedi.

Dietz, ayrıca, arz-talep dengesizliği, malzeme maliyetleri, arazi fiyatları ve işgücü sıkıntısı gibi diğer zorluklara da dikkat çekti. Dietz, “İnşaatçıların konut arzını artırmasına olanak tanıyacak politikaları uygulamaya koymak, ülkenin konut satın alınabilirliği krizini hafifletmek ve konut enflasyonunu frenlemek için en iyi çaredir” dedi.

Uzun Vadede İyimserlik Hakim

ABD’de NAHB/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi’nin bu çeyrek sonunda 51,00 puan olması bekleniyor. Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, endeks uzun vadede yükseliş trendine girecek. Ekonometrik modellerimize göre, uzun vadede Amerika Birleşik Devletleri Nahb Konut Piyasası Endeksi’nin 2024’te 52,00 puan, 2025’te ise 53,00 puan civarında seyredeceği öngörülüyor.

ABD’de konut piyasası endeksi, konut sektörünün sağlığı ve ekonomik büyüme için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Endeks, 50’nin üzerinde olduğunda, inşaatçıların konut piyasasına ilişkin görünümünün iyimser olduğu, 50’nin altında olduğunda ise kötümser olduğu anlamına geliyor. Endeks, 1985 yılından bu yana aylık olarak yayınlanıyor.