Adil Kullanım Kotası kalktı ama kota aşımına dikkat

Adil Kullanım Kotası kalktı ama kota aşımına dikkat

Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması değişti fakat kota aşımı ile fazladan ücret ödeyebilirsiniz.

BTK'nın açıklamasına göre Adil Kullanım Kotası, 31 Aralık 2018 itibariyle tamamen kaldırılıyor. Yapılan düzenleme kapsamında yenilenen hız düşüş koşulları ve saat 02:00 - 08:00 arasındaki kullanımın AKK'ye yansımaması şeklinde devam edecek.

AKK'li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle 16 Mbit/s hızında AKK'li paketi bulunan bir abone, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.

YENİ PAKETLERDE DURUM NE?

Eğer mevcut bir internet paketiniz ve bu paket üzerine bir taahhütünüz varsa, taahhütünüz sona erene kadar açıklanan yeni paketler sizi ilgilendirmiyor. Siz, 1 Mayıs 2017 itibariyle BTK'nın yeni AKK düzenlemesine uygun olarak mevcut paketinizden faydalanmaya devam edeceksiniz.

KOTA AŞIMINDA ÜCRETLENDİRME YAPILACAK

Yeni paketlerde ise servis sağlayıcılar, AKK uygulamasını kaldırarak kota getiriyorlar. Servis sağlayıcılar AKK’sız interneti hemen kullanmak isteyen müşterilerine değişik kotalarda paketler sunuyor. Kotanın aşılması halinde ise GB başına farklı ücretlendirmeler yapıyorlar.

TÜRKSAT GB başına 2 TL, Turkcell Superonline ise GB başına 1 TL ücret alacağını duyurdu.