AFAD'dan son dakika açıklaması! 'Volkanik Patlama' ile ilgili...

AFAD'dan son dakika açıklaması! 'Volkanik Patlama' ile ilgili...

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar depreme ilişkin açıklamalar yaptı. Tatar açıklamalarında volkanik patlamaya ilişkin iddialara yanıt verdi.

AFAD'dan son dakika açıklaması! 'Volkanik Patlama' ile ilgili...- AFAD Müdürü Tatar Türkiye'yi sarsan yıkıcı depremin ardından 'volkanik patlama' açıklaması yaptı.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu.

Tatar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Öngördüğümüzün çok ötesinde bir afetle karşı karşıyayız. 6 şubatta meydana gelen 2 depremi analiz ediyoruz. İlk depremin etkili olduğu süre 65 saniye. Yıkıcı etki yaptığı süre. İkinci depremin yıkıcı etkili oldığu süre 45 saniye.

63e505fb86b245310494c48b.webp

Bölge yaklaşıl 2 dakika çok şiddetli sarsıldı. İki depremin açığa çıkardığı enerji 500 atom bombasının enerjisine sahip. Şu ana kadar 2 binin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi ve gelmeye devam ediyor. Çok büyük bir çoğunluğu 4'ün üzerinde gelişti. Göksu'nun büyük kızılcık köyünde sosyal medyada volkan patlaması şeklinde yorumlar yapıldı. Sikorsky helikopterimizi oraya gönderdik. Volkanik kül, volkan patlaması ve gaz çıkışı yoktur. Deprem etkisiyle basit bir kütle hareketinden başka bir şey değil."

Kaynak:Haber Kaynağı