AFAD'dan son dakika AFAD kartı iddialarına yanıt geldi!

AFAD'dan son dakika AFAD kartı iddialarına yanıt geldi!

Bugün depremzedeler için gündeme gelen AFAD kartı hakkında AFAD son dakika açıklama yaparak, bu iddiaları yalanladı.

Bugün gündeme gelen depremzedelerin kart almaları gerektiği hakkında iddialara AFAD tarafından yanıt geldi. Özellikle sosyal medyalarda konuşulan bu konuya göre afetzede vatandaşların durumlarını gösteren bir AFAD kartı almaları gerektiği iddia edilmişti. Gelen bu iddiaların ardından ise AFAD tarafından bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı hakkında açıklama yapıldı.

AFAD BU İDDİALARI YALANLADI!

Konuya ilişkin AFAD tarafından yapılan resmi duyuruya göre, "Bugün sosyal medya hesaplarında ve WhatsApp gruplarında dolaşıma sokulan 'afetzede vatandaşlarımızın durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerektiği' iddiaları, gerçeği yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili AFAD Başkanlığı tarafından 8 Şubat 2023 tarihinde kamuoyuna bilgilendirme yapılmış olup bu hususta; bulundukları illerden ayrılmak isteyen ve barınma ihtiyacı olan afetzedelerimizin gideceği iller, diğer illerin barınma kapasitesi de düşünülerek planlanmış olup, depremin etkili olduğu 10 ilimizde ilan edilen tahliye noktalarından yürütülmektedir." şeklinde ifadelere yer verildi.

TAHLİYE NOKTALARI HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ!

Bunun yanı sıra da AFAD tarafından gelen bir diğer açıklamaya göre de barınma sıkıntısı çekilmemesi için tahliye noktaları hakkında da açıklamada bulunarak, "Kendi imkanları ile veya tahliye noktasında tahsis edilen araçlarla afet bölgesinden ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, gittikleri illerde barınma sıkıntısı çekmemesi için 10 ilimizde belirlenen tahliye noktalarına bildirim yapmaları gerekmektedir. Tahliye noktalarında, vatandaşlarımıza illerimizin barınma kapasitesi dikkate alınarak yönlendirmeler yapılacak ve gidecekleri illerde Valiliklerimizce oluşturulan komisyonlar tarafından barınma ihtiyaçları karşılanacaktır. Başvuru esnasında, afetzedelerin durumunu gösterir bir belge talep edilmesi söz konusu değildir; başvuru sonrasında da AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmemektedir. 8 Şubat 2023 tarihinde AFAD tarafından yapılan bilgilendirmeden önce kendi imkanlarıyla tahliye noktalarına başvuru yapmadan ayrılmış olanlar, gittikleri illerde valiliklere başvurmaları halinde, ikamet durumlarına bakılarak oluşturulan komisyon birimlerince belirlenen barınma alanlarına yönlendirileceklerdir. Tüm bu sürecin sağlıklı şekilde yürütülmesi, tahliye konusunda vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için, ilan edilen tahliye noktalarına başvuru yapmadan yola çıkılmaması; bu zorlu dönemde sadece resmi birimlerce yapılan açıklamalara itibar edilmesi önem arz etmektedir" ifadelerine yer verdi.

Konuya ilişkin yapılan bu açıklamalar ile hem deprem bölgesinden kendi imkanları ile çıkan vatandaşlar için hem de sosyal medyadan gelen iddialar için açıklamalar yapıldı.