1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Sırakaya’dan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için önemli açıklama
AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Sırakaya’dan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için önemli açıklama

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Sırakaya’dan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için önemli açıklama

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelişlerinden sonraki kısıtlamalara dair yeni esasları açıkladı.

A+A-

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yapılan görüşmeler sonrasında yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarımıza uygulanan tedbirler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın yaz döneminde Türkiye`ye geldikleri zaman 14 günlük karantina süreçlerinin nasıl olacağına ilişkin Sağlık Bakanlığı ile yürütülen görüşmeler sonrasında, Sağlık Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşlarımızın 14 günlük izolasyonlarının, artık Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yapılmayacağı, kişilerin havaalanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağına karar verdiğini belirtti.

Konu ile ilgili bir bilgilendirme açıklaması yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya şunları kaydetti:.

“Yaz döneminde ülkesine gelmeyi planlayan vatandaşlarımızın talep ve istekleri doğrultusunda yürüttüğümüz toplantılar ve görüşmeler neticesinde Türkiye’de yeni normalleşme süreci içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 18 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında yurt dışından planlı uçuşlar ile gelecek vatandaşlara dair uygulamaların düzenlendiği belirtildi.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce, “Yurt Dışından Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar” başlıklı resmi yazı, İçişleri ile Dışişleri Bakanlıklarına, Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne ve tüm valiliklere gönderildi.

Resmi yazıda, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeler ile yurt dışından Türkiye’ye, Türk vatandaşlarının girişlerine izin verildiği ve bu kişilerin ülkeye girişleri sırasında yapılacak çalışmaların belirlendiği, uygulamaya konulduğu ifade edildi. Bu kapsamda yurt dışından planlı uçuşlarla gelen kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlara alınarak izole edildiği ve izlemlerinin gerçekleştirildiği hatırlatıdı.

Yazıda, “Yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık KYK yurtlarında yapılmayacağına, kişilerin hava alanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağına ve halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışlarının 23 Mayıs 2020’ye kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.” bilgisine yer verildi.

İletişim ve adres bilgileri kayıt altına alınacak.”

AK Parti milletvekili ve Dış İİlişkiler Başkan Yardımcısı Sırakaya, bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek gelen kişiler için yapılacak uygulama esaslarını da şöyle sıraladı:

“– Havaalanı içinde belirlenen alanlarda muayeneler yapılacak ve semptomları değerlendirilecek, muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt altına alınacak.

– Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında semptom yönünden şüpheli görülen kişiler, havaalanlarında izolasyon alanına alınacak ve 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

– Yapılan değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak ve kendi imkanlarıyla evlerine ulaşmaları, kendi evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlemleri yapılacak.”

Yurt dışından planlı uçuşlar ile daha önce gelen ve halen yurtlarda kalmakta olan kişiler için ise uygulama esasları şu şekilde olacak:

– Yurtta herhangi bir pozitif vaka olmasına ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlamasına bakılmaksızın, yurtta kalan kişilerin tamamına yapılacak olan PCR taraması sonrası yapılan analiz sonuçları pozitif olan kişiler hastanelere alınarak, tanı ve tedavi işlemleri başlatılacak.

– Negatif olan kişiler ise temaslı olarak kabul edilip ikinci bir 14 günlük izolasyon ve izlem için onam formları imzalatılarak evlerine gönderilecek.”

Talimatlara aykırı hareket edenlere cezası verilecek

Öte yandan, Kovid-19 hasta temaslısı olarak değerlendirilen, hastanede yatması gerekmediğinden sağlık ekibince evde izlenmesine karar verilen kişilerin evde klinik durumunun takip edilebilmesi, hastalık belirtileri görüldüğünde veya mevcut belirtilerde değişiklik olduğunda veya genel sağlık durumunda bir bozulma gerçekleştiğinde erken müdahale yapılabilmesi ve hastalığın topluma yayılımının engellenmesi amacıyla 14 gün süreyle evde izlemi ve izolasyon/karantina altında bulunması gerektiğini belirten ve kişinin bunu imzalaması gereken “Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu” da yazının ekinde yer aldı.

Yazıda, onam formunda talimatlara aykırı hareket edilmesi halinde 3 bin 150 lira idari para cezası uygulanacağı, kesin, olası veya temaslı olunması nedeniyle sadece kişinin kendi sağlığını değil başkalarının sağlığını da doğrudan tehdit etmesi karşısında idari yaptırım olacağı ve suç duyurusunda bulunulacağı vurgulandı.

Aldığımız bu karar yurtdışında yaşayan kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun.

Yurtdışından Türkiye`ye gelecek vatandaşlarımızın sağlıklarına büyük önem veriyoruz. Bu dinamik süreçte uçuş kısıtlamasının kaldırılmasının ardından alınması muhtemel yeni önlem, tedbir ve kararları da sizlerle paylaşacağımızın altını önemle çiziyoruz.

Yurtdışından Türkiye`ye uçuşların açılmasının ardından Türkiye`ye gelecek vatandaşlarımızdan sağlık bakanlığımızın belirttiği kurallara uymasını özellikle rica ediyor, vatan hasretiyle yanan kardeşlerimize şimdiden vatanınıza hoş geldiniz diyorum.”

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.