İNANÇ YILAN

İNANÇ YILAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Alevilik

A+A-

Nasıl yazsam ne desem de anlatsam bilemedim. İmam Hüseyin’in Yezid tarafından katlini her düşündüğümde tüylerim diken diken olur. Üstüne yüz yıllarca dışlanan, hor görülen, psikolojik ve fiziksel şidette maruz kalan bir mezhep/toplum/kültür (adına her ne derseniz artık) derken Gazi Mahallesinde ya da Madımak’ta yakılmağa yıkılmağa kalkışılan bir kimlik.

Sonra çeşitli fırsatçılarca siyasallaştırılan hatta dernekleştirilen bir kavram haline dönüştürüldü Alevilik. Özellikle HDP/PKK çizgisine sürüklenişi ise en az yobaz saldırganlar kadar yormuştur Aleviliği. Başta Almanyadakiler olmak üzere akılları sıra Aleviliği Erdoğan/Ak Parti karşıtı bir durumda konumlandırarak siyasallaştıran bu sorumsuzların verdiği zarar ise tarifsizdir.

Ne Kul Himmet’ten haberleri vardır ne muharrem orucundan. Hayatlarında semaha bile katılmamışlarca siyasi bir duruş gibi sergilenen Aleviliği, bu inançsız yobazlara karşı korumayı bir kenara bırakın linç etmek için bunu bile bahane sayan özellikle güncel siyasi iktidarın da devreye girmesiyle günbegün eriyor Ehlibeyt.

Anası ya da babası (bazen her ikisi birden) Alevi olduğu için kendisini bu kimliğin bir parçası/temsilcisi zannedenlerce Hamburg’da düzenlenen G-20 zirvesinde (7-8 Temmuz 2016) sosyalistler, antifaşistler ve HDP-PKK yandaşları vesairelerin içinde “destek” amaçlı katılımlarını gördüğümde tüylerim diken diken oldu.

Ey kendini bilmez, Erdoğan ve/veya benzerlerine olan düşmanlığın beni alakadar etmez ama Alevilik senin/sizin elinizde bir silah veya zırh değildir. İki tane deyişe eşlik ettin ve/veya bağlama çalmayı biliyorsun diye Ehlibeyti olur olmaz şeylere sakız edemezsin.

Zaten ders kitapları üzerinden Semah’a Oyun diyen, Aleviliği yok sayan sapkınlarla boğuşuyoruz birde siz üstüne gül dikmeyin. Kiminle sorununuz varsa onunla kendi oluşturduğunuz/oluşturacağınız bir kavram/kimlik üzerinden mücadele edin. Kerbala’yı ve yüz yılların acısını biz yaşamağa çalışırken zaten yeterince canımızı yakan yobazlardan sonra bir de sizlerin magazinsel gündeminize dahil olmak istemiyoruz.

İşinize bakın.

Ve Erenlerin bize öğrettiği gibi; Bismi-Şah...Allah Allah...Er Hak-Muhammed-Ali aşkına İmam Hüseyin Efendimizin ve Kerbela'da şehid susuzluk orucu niyetine Oniki İmamlar aşkına Alemlerin Rahmetinin Şefaatine ve Allah rızasına Muharrem orucunu tutmaya niyet eyledim Yüce Rabbimiz kabul eyleye...

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.