Amerika'dan bir kriz haberi daha! First Republic Bank'e 11 bankadan destek!

Amerika'dan bir kriz haberi daha! First Republic Bank'e 11 bankadan destek!

3 bankanın iflası ile çalkalanan Amerika, Avrupa piyasalarını da etkiledi. Dev İsviçre bankasının hisse değerlerinin gerilemesinin ardından Amerika’dan bir açıklama daha geldi. İşte ayrıntılar…

Küresel piyasaları ciddi oranda etkileyen Amerika, son günlerde birçok olumsuz gelişme ile gündeme geldi. FED Başkanı Powell’ın şahin tonlu açıklamalarının ardından faiz indirimi beklentisi suya düşerken konuşmanın hemen ardından 3 bankanın iflasının duyurulması hem altın piyasasını hem de para piyasalarını doğrudan etkiledi. Bu durum Avrupa piyasaları üzerinde olumsuz etkilere sebep oldu.

Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate’in iflaslarının kamuoyu ile paylaşılmasının ardından dolar endeksinde ciddi bir güçlenme kayda geçerken bugün ülkenin önemli kurumlarından bir açıklama daha geldi. Yapılan açıklamanın ardından Amerika’da bankacılık krizinin giderek daha da büyüyeceği düşünüldü.

30 MİLYAR DOLARLIK DESTEK!

amerikadan-bir-kriz-haberi-daha-first-republic-banke-11-bankadan-destek-2.jpg

2008 yılından bu zamana ilk kez büyük bir kriz ile gündeme gelen Amerika, son günlerde yaşanan olumsuz gelişmeler ile gündemden düşmemeye başladı. 3 güçlü bankaya ilişkin iflas açıklamalarının yapılmasının ardından bugün bir haber daha geldi. Amerika Hazine Bakanlığı, Amerika Merkez Bankası ve Amerika Federal Mevduat Sigorta Kurumu, bankacılık krizinde adı geçen isimlerinden birisi olan First Republic Bank’in 11 büyük bankadan mevduat desteği aldığını açıkladı.

Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Amerika Federal Mevduat Sigorta Kurumu Başkanı Martin Gruenberg ve Amerika Hazine Bakanı Janet Yellen, First Republic Bank’e verile 30 milyar dolarlık mevduat desteğine ilişkin bir açıklama yaptı. Söz konusu ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bir grup büyük bankanın bu destek gösterisi memnuniyet ile karşılanıyor ve bankacılık sisteminin ne kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor.”

HİSSELER YÜKSELİŞE GEÇTİ!

Yaşanan bankacılık krizi ile birlikte yüzde 30’u aşan oranlarda değer kaybı yaşayan First Republic Bank hisseleri, verilen 30 milyar dolarlık mevduat desteğinin ardından yaklaşık olarak yüzde 10 oranında yükseldi. Amerika basınında yer alan haberlere göre; Citigroup, JPMorgan Chase, Bank of America, Goldman Sachs, Wells Fargo ve Morgan Stanley, destek veren 11 bankanın arasında yer aldı.