Amerika'dan sonra Avrupa'da da bankacılık krizi başladı! İsviçre hükümeti devreye girdi!

Amerika'dan sonra Avrupa'da da bankacılık krizi başladı! İsviçre hükümeti devreye girdi!

Amerika’da yaşanan bankacılık krizinin ardından Avrupa bankacılık sektöründe de problemler ortaya çıkmaya başladı. İsviçre hükümeti, çeşitli senaryolar üzerine yoğunlaştı. İşte ayrıntılar…

Verdiği kararlar ve attığı diğer adımlar ile küresel çapta etkili olan Amerika, son günlerde bankacılık sektöründen gelen olumsuz haberler ile gündeme gelmeye başladı. Silicon Valley Bank ve Silvergate’in iflaslarının açıklanmasının üzerinden çok geçmeden Signature Bank’in de iflasının duyurulmuş olması, piyasalarda tedirginliğe ve belirsizliğe sebep oldu. Bankaların iflas haberlerinin ardından FED’in faiz artırımını yavaşlatacağı tahmin edilirken dolar endeksinin güçlendiği görüldü. Tüm bu gelişmelerin Avrupa’ya da sıçramış olması paniğin artmasına yol açtı.

Amerika’dan gelen banka iflası açıklamalarının ardından İsviçre’nin dev bankalarından Credit Suisse de olumsuz gelişmeler ile gündeme geldi. Hisse değerleri gerileyen banka yakından takip edilmeye devam edilirken ülkenin diğer büyük bankası UBS Group ile birleştirilme çabaları ortaya çıktı. İki bankanın birleştirilmeye sıcak bakmamasının ardından İsviçre hükümeti konu ile ilgili olarak farklı senaryolar üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

BİRLEŞTİRİLMEK İSTEMİYORLAR!

amerikadan-sonra-avrupada-da-bankacilik-krizi-basladi-isvicre-hukumeti-devreye-girdi-2.jpg

Bloomberg’in edinmiş olduğu bilgilere göre İsviçreli bankalar UBS Group AG ile Credit Suisse, İsviçre hükümet tarafından zorla birleştirilmek isteniyorlar. Ancak iki banka da hükümet baskısı ile birleştirilmeye sıcak bakmıyor.

Edinilen bilgilere göre UBS mevcut varlık yönetimi odaklı stratejisi ile yoluna devam etmek istiyor ve Credit Suisse kaynaklı riskleri üstlenme konusunda çekimser davranıyor. Ayrıca bankanın İsviçre Merkez Bankası’nın Credit Suisse’e 54 milyar dolar fonlama sağlaması neticesinde bankada nelerin yaşanacağını görmek istediği de konuşuluyor.

“BİRLEŞTİRİLME SORUNLARI ÇÖZEBİLİR!”

JPMorgan Chase& Co’nun analistleri tarafından yapılan değerlendirmelere göre iki bankanın birleşmesi veya Credit Suisse’in farklı bir banka ile birleşmesi, bankanın sorunlarını çözecek. Keefe, Bruyette& Woods’un analistleri ise İsviçre Merkez Bankası tarafından verilen fon desteğinin zaman kazandırdığını ancak bankanın ilgili birimlerinin parça parça satılmasının en iyi çözüm olabileceğini savunuyorlar.

Bloomberg’in kaynaklardan edinmiş olduğu bilgilere göre Credit Suisse yalnızca varlık yönetimi birimini UBS’ye ya da farklı bir bankaya satıp yatırım bankacılığı birimi için ayrı bir satış yapmak, hatta ilgili birimi direkt olarak kapatmak istiyor.