Amerikan bankalarının istifaları Avrupa borsalarında panik yarattı! Hisse senedi fiyatları gerilemeye başladı!

Amerikan bankalarının istifaları Avrupa borsalarında panik yarattı! Hisse senedi fiyatları gerilemeye başladı!

2008 yılından bu yana yaşanan en büyük ekonomik kriz ile karşı karşıya kalan Amerika, Avrupa’yı da paniğe sürükledi. Avrupa borsalarında hisse senedi fiyatları gerilemeye başladı.

Uzun süredir yüksek enflasyon sebebi ile faiz artırımı kararlarına imza atan Amerika Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta Başkan Jerome Powell’ın sert açıklamaları ile küresel piyasaların hareketlenmesine sebep oldu. Faiz artırımlarının devam edeceğine yönelik sinyaller veren Powell’ın açıklamasının ardından ülkede hizmet veren iki büyük bankanın iflaslarının açıklanması, herkesi şaşkına çevirdi. Bu durum faiz artırım hızının yavaşlayacağına yönelik bir beklentinin oluşmasına sebep olurken Amerika’da yaşanan kriz Avrupa’ya da sıçradı.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank iflaslarının ardından Avrupa borsalarında işlem gören hisse senetlerinde değer kayıpları göze çarpmaya başladı. Credit Suisse ve Societe Generale gibi büyük bankalar başta olmak üzere çok sayıda İtalyan bankasının hisselerine, Avrupa bankacılık sektöründe gözlenen düşüş ile birlikte devre kesici uygulandı.

Son dakika gelişmelerini yorumlayan analistler Avrupa’da SVB’nin çöküşü ile birlikte bir zincirleme etkinin ortaya çıkabileceğini ve bu durumun da bir kargaşaya sebep olabileceğini belirttiler.

HİSSELER YÜZDE 25 DEĞER KAYBETTİ!

amerikan-bankalarinin-istifalari-avrupa-borsalarinda-panik-yaratti-hisse-senedi-fiyatlari-gerilemeye-basladi.png

Amerika’da iflas eden bankaların ekonomi piyasalarına yansıttıkları olumsuz etkiler, Avrupa’da paniğe sebep oldu. Dev bankalardan olan Credit Suisse yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından değer kaybetmeye başladı. Edinilen son bilgilere göre bankanın hisseleri yüzde 25 oranında değer kaybetti.

O AÇIKLAMA GERİLMEYİ HIZLANDIRDI!

Credit Suisse’in en büyük yatırımcılarından olan Suudi Ulusal Bankası’nın Başkanı Ammar Al Khudairy, bankaya daha fazla fon aktaramayacaklarını belirtti. Bu açıklamada endişelerin artmasına sebebiyet verirken Al Khudairy bu kararın sebebini, fazla fon aktarımının yüzde 10 payın üzerine çıkması ve bunun da bir düzenleme sorununa sebep olacak olması olarak gösterdi.

Bu gelişmelere bağlı olarak öğleden sonra Avrupa’da Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 2,5 azaldı ve 438,2 puana geriledi. Almanya’da ise DAX 40 endeksi yüzde 2,8 oranında değer kaybederek 14 bin 810 puana kadar geriledi.